10 benefitů, které nám nabízejí ovesné vločky

V žádné zdravé domácnosti by ovesné vločky rozhodně neměly na jídelníčku chybět. Mohou tvořit ideální součást zdravé snídaně a to nejen jako kaše, ale lze je přidat i do jogurtů či tvarohů nebo je můžeme smíchat s ovocem.

Zdravotní přínosy ovesných vloček

O některých výhodách ovesných vloček ví každý, o jiných nikoli. Podívejte se tedy na hlavní důvody zařazení vloček do jídelníčku.

  1. Obsahují celou řadu tělu prospěšných látek. Jedná se především o vlákninu, bílkoviny, vitamíny, sacharidy, minerály a antioxidanty.
  2. Vzhledem k vysokému obsahu sacharidů a škrobů jsou vhodnou volbou právě pro snídani.
  3. Bílkoviny v nich ve větší míře obsažené pomáhají budovat svalovou hmotu a jsou ideální pro různé druhy diet.
  4. Vláknina nejen podporuje zdraví naší trávicí soustavy, ale také potlačuje pocit hladu a podporuje pocit sytosti. To zajistí i betaglukan. Kromě toho vláknina pomáhá snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.
  5. Ovesné vločky jsou dokonalým zdrojem některých vitamínů. Patří mezi ně především A, některé z komplexu B (B1, B2, B5, B6) nebo D.
  6. Ovesné vločky jsou bohaté na některé druhy minerálů. Nalezneme v nich železo, fosfor, draslík, měď, sodík nebo zinek.
  7. Bonusem je i obsah antioxidantů, které pomáhají našemu tělu bojovat proti volným radikálům. Jestliže tělu antioxidanty chybí, jeho buňky stárnou rychleji.
  8. Mají pozitivní vliv na naši imunitu, jsou tedy vhodnou volbou pro období, kdy je naše tělo náchylnější k infekcím, tedy zimu a jaro.
  9. Dodávají tělu dostatek energie a to díky sacharidům. Ty se do našeho těla uvolňují pomaleji a energie nám pak vydrží po delší dobu.
  10. Mají pozitivní vliv na naši pokožku, eliminují její podráždění a svědění a proto je někdy nalezneme jako součást kosmetických přípravků určených právě k péči o pokožku.

Ovesné vločky se dají do jídelníčku zařadit různými způsoby. Mezi ty nejčastější patří ovesné kaše ochucené ovocem, medem nebo ořechy. Lze z nich však připravit také vynikající pomazánku nebo je přidat do pečiva či polévek.