Jídelníček během kojení

Během kojení není potřeba dodržovat žádnou speciální dietu, jsou však potraviny, kterým je vhodné se vyhýbat a naopak jsou potraviny, které je vhodné do svého jídelníčku zařadit.

Během kojení dostává miminko všechny živiny, které potřebují pro svůj růst a vývoj. Strava, kterou kojící maminka konzumuje, by měla obsahovat potraviny s vyšším obsahem energie, bílkovin a tuků.

Potraviny nevhodné během období kojení

Především jsou to potraviny, jež mají za následek nadýmání. Tento efekt působí nejen na maminku, ale i na miminko. Jedná se o čerstvé bílé pečivo, luštěniny, potraviny vyrobené ze špaldy, některé druhy zeleniny (květák, kedlubny, brokolice, cibule, česnek, papriky), houby a potraviny připravované z jakéhokoli druhu kynutého těsto.

Na pozoru je potřeba se mít i v případě potravin, jež by mohly být příčinou některého druhu alergie.

Tipy pro kojící maminky

V případě kojení je vhodné řídit se doporučenými pravidly:

  • Je potřeba dodržovat dostatečný pitný režim. Ideální volbou je voda či bylinný čaj obsahující fenykl nebo kmín. Tyto druhy pomáhají právě proti nadýmání.
  • Důležitý je také pravidelný přísun kvalitních bílkovin. Ty podporují zdravý vývoj a růst miminka. Dobrým zdrojem jsou maso, tvrdé druhy sýrů, vejce a mléčné produkty.
  • Zapomínat nesmíme ani na omega kyseliny, především pak omega-3 a omega-6. Podporují zdravý vývoj mozku, nervové soustavy a zraku. Obsahují je hlavně ryby (především pak makrela, tuňák, losos).
  • Strava by měla být bohatá i na některé minerální a stopové prvky. Patří mezi ně především železo, jod a vápník. Železo podporuje dobrou produkci červených krvinek, je obsaženo v mase, vejcích a mléčných produktech. Jod podporuje správnou činnost štítné žlázy, růst a psychomotorický vývoj miminka a nachází se také v mořských rybách.
  • Důležitý je, kromě dalších, také vitamín D, který zajišťuje normální funkci imunity, podporuje zdravou hladinu vápníku v krvi a nalezneme jej v mléku a mléčných produktech, rybách nebo vejcích.