Malování na kamínky – fenomén současné doby přinášející radost i zábavu

Nejen na sociálních sítích, ale také v přírodě se již delší dobu objevují pomalované kamínky. Jsou na nich obrázky, nádherné motivy, abstraktní malby, symboly nebo nápisy z jedné strany a na druhé straně většinou poštovní směrovací číslo místa, odkud pochází ten, kdo kamínek namaloval. Pokud jej nálezce vyfotí a umístí do správné skupiny, má autor možnost získat představu o tom, kam až jeho namalovaný kamínek doputoval. Nálezce si buďto kamínek ponechá, nebo jej přemístí na další místo.

Proč právě malování na kamínky?

Je to hned dvojí zábava pro děti i dospělé, jednak když kamínky malují a velká radost se dostaví také v případě nálezu pomalovaného kamníku. A proč právě kamínky? Na kameny, především zdi jeskyní, malovali lidé již v pravěku. Chtěli si tak uchovat třeba vzpomínky na úspěšný lov nebo na něco, co mělo v jejich životě významnou roli.

Malování na kamínky se může stát aktivitou, která svede dohromady celou rodinu. Celou aktivitu ještě okoření nadšení z hledání a nalézání kamínků nových. Kromě toho se jedná o činnost, která není náročná na pomůcky. Kamínky se volně vyskytují v přírodě. Stačí, když se budeme během společných výletů pořádně rozhlížet a určitě na nějaký vhodný kamínek brzy narazíme. Malování na kamínky také podporuje kreativitu, jakmile totiž nalezneme kamínek, na který se dá něco namalovat, už přemýšlíme, co by to mohlo být, nebo co nám kamínek připomíná, jaký obrázek či motiv by na něj byl ideální. Kámen je potřeba pečlivě očistit a pak už postačí pouze štětec a barvy nebo speciální fixy a obrázek může pomalu vznikat. Pro malování na kameny jsou vhodné barvy akrylové. Zapomínat nesmíme ani na konečnou fázi a tou je lakování bezbarvým lakem, který obrázek zafixuje. Jakmile vše dokonale zaschne, můžeme se vydat na výlet a kamínek umístit na viditelné místo.