Zdravé pokrmy nabízí středomořský styl stravování

Středomořská strava je nejen zdravá, ale také velmi chutná a našemu tělu nabízí spoustu potřebných látek. Ty blahodárně působí na náš organismus a podpoří naše zdraví. Tento způsob stravování odpovídá zásadám zdravé výživy.

Základ středomořské stravy

Základ tvoří potraviny bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu, antioxidanty, kvalitní bílkoviny a tuky. Pokrmy jsou rozdělené do pěti denních porcí a veškerá jídla jsou lehká a dobře stravitelná.

  • Zelenina

Ta tvoří neodmyslitelnou součást každého pokrmu. Ideální jsou zeleninové saláty nebo zelenina jako příloha.

  • Kvalitní tuky

Středomořský způsob stravování se snaží omezovat používání tuků živočišných. Ty nahrazuje tuky rostlinnými, především kvalitním olivovým olejem.

  • Libové a netučné druhy masa

Základ pro masité pokrmy tvoří maso drůbeží, jehněčí, skopové a především pak rybí. Ve středomořské stravě se naopak minimálně objevuje maso vepřové a hovězí.

  • Čerstvé a kvalitní potraviny

Pro přípravu pokrmů se používají potraviny čerstvé, nikoli polotovary nebo potraviny průmyslově zpracované.

  • Další přísady

Veškeré pokrmy jsou dochucovány čerstvým kořením a bylinkami. Velice často se přidávají různé druhy semínek a ořechů.

  • Ovoce

Ovoce nahrazuje sladkosti a často bývá podáváno jako náhrada za dezerty nebo je jejich součástí.

Podpora zdraví

Kromě toho, že středomořská strava je považována za jeden z nejzdravějších způsobů stravování, má také pozitivní vliv na naše zdraví a to především na zdraví srdce a celé cévní soustavy. Důraz při přípravě pokrmů klade na potraviny čerstvé, které se zpracovávají po co možná nejkratší dobu a šetrně. Díky tomu si zachovávají všechny potřebné a tělu prospěšné živiny. Díky olivovému oleji, který se velice často používá, naše tělo dostane antioxidanty, jež mají protizánětlivé účinky.