Zkuste do jídelníčku zařadit batáty

V každému supermarketu se s nimi můžeme setkat v oddělení zeleniny. Jedná se o velké načervenalé brambory, které se nazývají batáty nebo také sladké brambory. A proč bychom je měli vyzkoušet a třeba zařazovat pravidelně do našeho jídelníčku? Protože nám nabízejí celou řadu zdravotních výhod.

Tělu prospěšné látky a vliv na naše zdraví

Batáty se řadí mezi významné výživové složky potravy. Obsahují celou řadu tělu prospěšných látek a sloučenin. Nalezneme v nich karotenoidy – jsou příčinou oranžové barvy brambor, působí jako prevence proti některým zrakovým obtížím a eliminují výskyt osteoporózy, vitamín C, kterého je v batátech nezanedbatelné množství, vitamíny z řady B – především B6 – je dokonalou prevencí a pomocníkem v boji proti obtížím spojeným se srdcem, podporuje kvalitní spánek a bojuje proti depresím. Dalším vitamínem je A, ten spadá do skupiny významných antioxidantů důležitých pro podporu imunity a má pozitivní vliv na naši pokožku i zrak.

Betakaroten je účinným pomocníkem v boji proti některým druhům rakoviny, jež se objevuje v oblasti trávicí soustavy. Velmi užitečným pomocníkem je také draslík, který podporuje boj s kardiovaskulárními obtížemi, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a eliminuje výskyt kamenů v oblasti ledvin.

Díky rostlinným sterolům jsou batáty účinným pomocníkem v boji proti vysoké hladině cholesterolu a stejně jako pektin pomáhají omezovat riziko výskytu rakoviny trávicí soustavy.

Kromě všech výše zmíněných výhod nabízejí bonus v podobě malé kalorické hodnoty, neboť obsahují velmi malé množství sacharidů.

Úprava batátů

Ideálním způsobem je úprava vařením v páře nebo klasickým vařením jako brambory. Batáty můžeme též restovat, péci nebo zapékat. Je vhodné dobu úpravy co nejvíce zkrátit, jen tak si batáty zachovají cenné látky, které našemu tělu nabízejí. Můžeme je upravit jako hlavní pokrm nebo jako přílohu k masu či zelenině. Na své si přijdou i milovníci méně tradičních jídel mezi něž patří batátový quiche nebo cheesecake.