Když vás během těhotenství trápí zácpa

Zácpa patří mezi velmi časté neduhy, které se objevují v období těhotenství. Kromě toho, že je velmi nepříjemná, zatěžuje organismus a může způsobovat i velmi negativní pocity. Činnost střev zpomaluje progesteron, což je hormon, který podporuje uvolnění napětí hladkého svalstva.

Jak bojovat proti zácpě?

Pokud se u vás tento zdravotní problém objeví, nebo mu chcete předejít, je potřeba vhodně upravit jídelníček. Velkou roli hraje dostatek tekutin, konzumace vhodných potravin a eliminace potravin, jež by mohly k zácpě přispět. Také pohyb má nezanedbatelnou úlohu.

  • Úprava stravy

Do jídelníčku je potřeba zařadit dostatek tekutiny. Především je to voda a vhodnou volbou mohou být také ovocné a zeleninové šťávy přírodního charakteru. Také některé druhy ovoce a zeleniny obsahují větší množství vody – salátové okurky, hlávkový salát, mandarinky, melouny, jablka nebo meruňky.

Mezi nevhodné nápoje patří černý čaj, nápoje sladké nebo kakao.

  • Vhodné potraviny

Jídelníček by měl obsahovat více vlákniny, ta podpoří pohyb potravy v trávicím traktu. Velké množství vlákniny obsahuje ovoce (jablka, hrušky, pomeranče) i sušené (fíky, meruňky, švestky) a zelenina (květák, zelí, mrkev). Také můžete přidat ořechy, hnědou rýži, celozrnné pečivo, ovesné vločky, pohanku, cizrnu nebo luštěniny. Dobrou volbou jsou i výrobky mléčné, především kysané.

  • Nevhodné potraviny

Některé potraviny naopak zácpu podporují. Jedná se o ty, které obsahují kakao nebo bílou rýži. Nevhodné jsou také vařená nebo dušená mrkev, banány nebo sladkosti.

Pohyb

Dostatek pohybu prospívá nejen tělu, ale i trávení. Nemusíte zrovna aktivně provozovat jakýkoli druh sportu, postačí pravidelné procházky nebo cvičení, které je určené právě pro nastávající maminky. Může to být třeba plavání těhotenská jóga nebo upravené sestavy cvičení na míči či pilates.