Podlaha v dětském pokoji. Lamino nebo dřevo?

Pro děti chceme to nejlepší a tak i při zařizování dětského pokojíku zvažujeme každou maličkost. Což tedy teprve podlahu, která žádnou maličkostí není. Vybíráme ji skoro na celý život – tedy rozhodně na celé dětství.

Dřevo je král

Přírodní materiál, který vytváří útulnou a domáckou atmosféru je evergreenem i moderní volbou. Kresba dřeva působí uklidňujícím a harmonizujícím dojmem a tak i všechny umělé materiály se snaží dřevo imitovat. Dřevo má však i vlastnosti které napodobit nejdou – je teplé a příjemné na dotek. Moderní dřevěné podlahy, které dnes slaví takový úspěch, se hodí jak do chalup, tak i do paneláků, kde bývalo v předchozích letech hitem lamino. Jeho výhodou byla nízká cena a snadná pokládka. Třívrstvé dřevěné podlahy se ovšem dodávají také v deskách s montážním perem a pokládají se plovoucím způsobem, takže posledně zmíněná výhoda lamina tím padá. Dřevo má navíc dlouhou životnost, snadno se udržuje, podlahy se dají renovovat a především – je to krásný, 100% přírodní materiál, který nadměrně nezatěžuje životní prostředí ani při výrobě, ani při pozdější likvidaci.

Podlaha v dětském pokoji

Pojďme si shrnout, jaká by podlaha měla být a co naopak nechceme.

  • Pohodlí. Batolata, ale i předškolní děti si hrají převážně na zemi, mají tak s podlahou bezprostřední kontakt. Potřebovali bychom tedy, aby podlaha nestudila.
  • Snadný úklid. S malými dětmi musíme mít v bytě čisto a zároveň nemáme nadbytek času. Ideální je proto podlaha, kterou stačí setřít vlhkým mopem.  
  • Žádné alergeny. Krytiny, ve kterých se drží prach, nebo jsou dokonce jeho zdrojem (koberce, které tzv. „pouští chlup“) jsou ideálním biotopem pro roztoče a příčinou alergických potíží. 
  • Ekologie a zdraví. Nesmíme dopustit, aby z podlahy prchaly těkavé látky, které bývají součástí lepidel a některých plastů. V případě dřeva a lamina od renomovaných výrobců se to naštěstí nemůže stát. 
  • Vzhled jsme si nechali až nakonec, ačkoli víme, že je naprosto zásadní. Designů je totiž na výběr opravdu mnoho ať už vyberete jakoukoli krytinu. Přimlouváme se za světlé barvy, které působí vzdušně a optimisticky. Zvlášť, pokud je pokojík menší, neměl by být v tmavých barvách. Vyvolávalo by to stísněný dojem a to nemají rádi ani dospělí, natož děti.

Lamino

Hlavní argumenty pro laminátové podlahy stojí na tom, že se na první pohled podobají dřevu a jsou levné. Dodejme ještě, že jsou nenáročné na údržbu. Na náskok před přírodními dřevěnými podlahami to ovšem nestačí. Lamino je poměrně studené a hlučné. Zbývá jen nižší cena.

Jasan nebo dub?

Podívejte se na nabídku třívrstvých dřevěných podlah do dětských pokojů. Některé designy jsou nenápadné jen s jemnou kresbou letokruhů, jiné mají přiznané suky a kresbu velmi nápadnou. Kromě různých dřev v široké škále barev můžete vybírat také různé povrchové úpravy: lesklý, polomatný nebo matný lak, nebo v současnosti velmi oblíbený olejovaný povrch, který vytvoří sametově hebký vzhled.