Podvody na bazarech – jak nepřijít o peníze

Pandemie COVID-19 sebou přinesla mimo jiné i rozkvět bazarového prodeje. To, co si nemůžeme hned koupit v obchodě, máme možnost koupit na velkém množství bazarů – Marketplace, prodejní skupiny na Facebooku, sbazar, bazoš, aukro… Možností je mnoho a každá aplikace má své pro a proti. Jedno mají ale společné – podvodníky. S podvodem na bazaru se sešel už skoro každý. Podvodníci jsou velmi zdatní a mění si profily. Něco ale mívají společné a je dobré si napsat, dle čeho pravděpodobného podvodníka poznáte.


Základem by měl být Váš pocit. Přijde mi Vám dopisování s osobou na druhé straně zvláštní? Něco Vám na tom jak se říká „nesedí“? Tak v tom případě určitě neposílejte peníze dopředu. Váš pocit z dané osoby by měl být první výstražný signál.


Druhým varovným signálem je odmítání osobního předání. Mají dobré důvody, proč to nejde (bydlí v té nejzapadlejší vesnici v ČR, nebývají skoro vůbec doma…). Podvodníci většinou přestanou komunikovat, jakmile máte i přes jejich výmluvy zájem o osobní předání.
Nechtějí zaslat zboží na dobírku. Opět k tomu mají velmi racionální důvody – už se několikrát spálili, kupující si balíček nevyzvedl a oni přišli o peníze za dopravu. A i přes nabízení možností toto odmítají.


Varovným signálem pro Vás může být i to, že je nabízené zboží výrazně levnější než jiné inzeráty.
No a v neposlední řadě naštěstí existuje mnoho iniciativ, které vytvořily stránky, na kterých najdete seznam těch nejznámějších firem. A proto, že si dost často mění profily, bývají zde uvedeny i jejich telefonní čísla a číslo účtu, která většinou zůstávají stejná.

Ale i přes výše napsané se prostě občas stane, že danou věc opravdu moc chcete a nechcete hned obvinit druhou stranu z podvodu. Zde máte pár tipů, jak snížit riziko, že přijdete o peníze. Inzeráty mají většinou fotografie stažené z internetu, a tedy prodejce zboží vůbec nemá. V tom případě pomůže jednoduchá žádost prodejci, aby Vám vyfotil zboží s lístečkem s Vaším jménem. Dále je možnost zaslání 1 Kč na účet prodejce a žádost, aby Vám peníze byly zaslány zpět. Dostanete se tak ke jménu majitele účtu a můžete porovnat se jménem profilu. Hlavně v případě, že jste narazili na podvodníka, tak toto odmítne, protože nechce, abyste měli jeho jméno. No a poslední možnost, jak se ochránit a přijít případně jen o menší částku – zašlete prodejci úhradu za poštovné s dobírkou s tím, že zbytek uhradíte při přebírání zboží. Prodejce tak nebude moc odmítat žádost zaslání na dobírku.

Pokud i přese všechno podvodníkovi naletíte, tak se určitě nevzdávejte naděje, že přijdete o peníze a zajděte na policii. Někteří podvodníci jsou velmi známé firmy a existují na ně již rozsáhlé spisy.

Soňa J.