Porod v době Covidové

V době, kdy nemocnice nestíhají péči o pacienty s Covid-19, se odkládají všechny operace, které lze. Ale porod odložit logicky nemůžeme, a tak nastávající maminky v této už tak složité době musí řešit nemilou situaci – jak probíhá porod v době opatření? Prošla jsem za Vás několik desítek portálů s informacemi a tady jsou základní informace pro Vás.
Asi to nejdůležitější, co nastávající maminky zajímá, je přítomnost otce u porodu. Otec nebo jiná blízká osoba s Vámi může být u porodu za splnění určitých podmínek. Musí s Vámi žít ve společné domácnosti, nemá příznaky nemoci, Váš porod probíhá v samostatném boxu s vlastním sociálním zařízením a v neposlední řadě musí mít tato osoba po celou dobu ústa chráněna chirurgickou rouškou. Po příjezdu do porodnice bude u Vás obou proveden antigenní test.

Po porodu vše probíhá tak, jako jindy – nedochází k žádné separaci matky a dítěte. Bonding, první přiložení a celodenní pobyt s Vaším novorozeným miminkem není nijak omezen. Avšak bude to souviset s dodržováním pravidel z Vaší strany – nošení roušky. Většina nemocnic dle svých stránek nedovoluje na oddělení šestinedělí žádné návštěvy, tedy ani návštěvy otce. To je nepříjemnost, která trápí nejednu ženu. Máte však určité možnosti. Nemocnici můžete opustit na základě svého reverzu – je nutné, aby pak miminko do 24 hodin od propuštění prohlédl pediatr a provedl screening dědičných metabolických vad. Toto propuštění sebou nese určitá rizika a určitě jej rodička musí zvážit. Druhá varianta je 72 hodin po porodu. Hospitalizace fyziologického novorozence po dobu minimálně 72 hodin po narození mu zajistí odpovídající a potřebný rozsah zdravotní péče. Většina porodnic toto dělá automaticky – zejména ty větší, které potřebují uvolnit místo. Jiné porodnice čekají, až se matce spustí laktace. Pokud je toto případ Vaší porodnice, tak máte možnost opustit porodnici po zmiňovaných 72 hodinách, samozřejmě se v tomto řiďte pokyny lékařů.

Nepříjemnost, která Vás může potkat, je uzavřená porodnice. Bohužel v této nelehké době k těmto situacím dochází stále více a je tedy důležité sledovat aktuální informace z Vaší porodnice. Na stránkách dané porodnice je vždy uvedeno, na kterou nejbližší porodnici se lze obrátit.

Pokud jste nakažená, musíte o tomto informovat (dopředu telefonicky) porodnici, aby se na Váš příjezd připravila. Porod poté probíhá „běžným“ způsobem za použití zvýšených ochranných pomůcek. Po porodu budete umístěna na izolační pokoj a bude Vám doporučeno dodržovat zvýšená opatření (dodržovat odstup novorozeného miminka v době, kdy spí v postýlce aj.)

Informace výše jsou obecného charakteru, ale všichni víme, že vždy záleží na lidech. Proto některé porodnice budou veškerá opatření dodržovat do puntíku a jiné porodnice budou benevolentnější. Vždy se řiďte pokyny na stránkách Vámi vybrané porodnice a ideálně si zkuste najít i nějakou skupinku na portále pro těhotné, kde se dozvíte osobní zkušenosti rodiček z Vaší konkrétní porodnice. A proč to udělat? Protože čím více budete mít informací o tom, že porod probíhá v běžném režimu, tím více budete v klidu.

Soňa J.