Vybíráte menstruační kalhotky? Poradíme vám, jaké jsou ty nejlepší

Chcete se zbavit tradičního řešení v podobě menstruačních vložek a tampónů a vsadit na modernější způsob ochrany? V tom případě jsou právě pro vás určeny menstruační kalhotky. Na jakém principu fungují a jaké modely na trhu existují?

Na první pohled vypadají jako běžné kalhotky

Menstruační kalhotky na první pohled od těch klasických nepoznáte. Pravdou ovšem zůstává, že se uvnitř nachází hned několik vrstev látek, které zajišťují odvod vlhkosti, pohlcují zápach, absorbují vlhkost a brání, aby tekutina unikla někam pryč. 

Obvykle se kalhotky dělí podle toho, jaké množství tekutiny jsou schopné absorbovat – existují modely pro slabou a střední menstruaci, ale i ty pro opravdu silné krvácení. Někteří výrobci zároveň vyrábí speciální menstruační kalhotky určené na noc, které disponují prodlouženou absorpční vrstvou. 

Na trhu jsou zároveň k dostání menstruační kalhotky v mnoha různých střizích a designech. Mnohé z nich jsou přitom velmi povedené, a proto se nebudete muset obávat nevzhledných kousků oblečení. 

Jaké modely existují?

Pojďme si stručně představit menstruační kalhotky čtyř různých značek. Prozradíme vám, v čem vynikají a v čem lze naopak spatřit jejich nevýhody. 

Menstruační kalhotky Snuggs 

Značka Snuggs je právem považována za českého průkopníka na poli menstruačních kalhotek. Na první pohled vás zaujmou svým tenkým a lehkým provedením, na druhou stranu však při větším naplnění mohou protékat kolem gumiček. Jejich výdrž je ve srovnání s menstruačními kalhotkami jiných značek o něco menší. Na druhou stranu je lze pochválit za příjemný rychleschnoucí materiál.

Menstruační kalhotky Selenacare

S touto variantou menstruačních kalhotek je bohužel spojen objemnější design, kvůli kterému mohou být kalhotky viditelné například pod upnutým oblečením. Na druhou stranu však skvěle odvádí veškerou vlhkost a vydrží dlouho i při silnější menstruaci. Výhodou jsou také tři různé střihy, které jsou aktuálně dostupné. 

Menstruační kalhotky Love Luna

Tyto kalhotky vynikají nízkou cenou (přibližně 349 Kč za kus), díky čemuž se jedná i o skvělou variantu pro vyzkoušení, zda vám vůbec menstruační kalhotky budou vyhovovat. Jejich provedení je lehké a prodyšné a má velmi blízko ke kalhotkám Snuggs. Na druhou stranu se hodí spíše pro slabší menstruaci (případně vyžadují jejich častější výměnu), protože nedokáží absorbovat tolik tekutiny jako mnohé konkurenční modely.

Menstruační kalhotky Meracus

Tyto kalhotky pochází od české značky, která se kromě jiného zabývá i výrobou látkových vložek. Savá vrstva u nich sahá až do pasu, díky čemuž se jedná o ideální variantu pro ženy, které mají opravdu silnou menstruaci a chtějí cítit jistotu při každém pohybu. Zajímavostí je i použitý materiál z bambusových vláken, díky kterému jsou kalhotky na těle velmi příjemné. 

Jak se menstruační kalhotky perou?

Kalhotky je po použití vhodné nejprve opláchnout studenou vodou. Poté je můžete bez obav prát v pračce (na maximálně 40 °C), nebo ručně za použití pracího prostředku. Sušičce se však vyhněte, mohli byste totiž kalhotky jejím vlivem zničit. 

Jak často je třeba je měnit?

Menstruační kalhotky je třeba (v závislosti na konkrétním modelu) měnit přibližně po 6 až 12 hodinách. Jednotlivé kousky totiž zvládají absorbovat přibližně 10-15 ml tekutiny. Na trhu jsou však k dostání jak lehčí, tak i objemnější kalhotky se schopností větší absorpce. 

Menstruační kalhoty symbolizují zajímavou alternativu k tradičním vložkám, tamponům nebo menstruačním kalíškům. Jejich pořízením přitom šetříte peněženku, ale také životní prostředí. Už jste je vyzkoušeli? A co na ně říkáte?