Děti ve světě moderních technologií – část 3.

Na začátku tohoto článku Vás poprosím o menší sebereflexi. Otevřete si Vaše profily na facebooku, instagramu a ostatních sociálních médiích. Projeďte si historii toho, co jste napsali, co jste sdíleli. Říkáte si teď, že to možná nebylo rozumné psát to a to, sdílet tenhle obrázek nebo tohle video? A teď se zamyslete – když vy, dospělé rozumné osoby nejste schopni regulovat, co sdílíte, jak to má zvládnout Vaše dítě? Jak můžete spoléhat na to, že neudělá nějakou chybu, když vy je děláte také? Když vy, dospělí, sdílíte nějaký nevhodný obsah, tak si z vás poté přátelé udělají legraci a tím to v podstatě končí. Když to samé udělá dítě, tak se z jeho života může stát peklo. Protože nejen že internet nezapomíná, ale jeho vrstevníci také ne. A tak zatímco Váš nevhodný obsah po upozornění přátel smažete a je pryč, tak než toto stihne udělat Vaše dítě, už jej má mnoho jeho spolužáků stažených v mobilu.


A kyberšikana je na světě. Pojďme si povědět krátce něco o hlavních nástrahách internetu.


Již jsem zmínila kyberšikanu. Je to šikana prováděná skrz elektronická média. Existuje několik druhů kyberšikany (kyberstalking, kybarharašení…), ale nebudu se o nich rozepisovat (jejich popis najdete například na wikipedii). Pro Vás, rodiče, je důležité pochopit princip kyberšikany. Pro naší generaci vyrůstající bez sociálních médií, je těžké pochopit, proč naše dítě lpí na názoru lidí, které třeba ani nezná. Ale musíme si uvědomit, že naše děti už se do světa sociálních médií narodily a jsou jeho součástí. Ať se nám to líbí nebo ne, v mnohém je i utváří. A tak je pro naše dospívající děti opravdu velmi důležité, jak jsou na sociálních sítích prezentováni. A toho jsou si agresoři vědomi.

Když jsme my jako dospívající provedli něco trapného, vidělo to pár lidí, ti to poté vyprávěli dalším a nám bylo hrozně. Ale po nějaké době se zapomnělo. Nyní mají všichni mobily, vše se dá natočit a jedním kliknutím sdílet. A než naše dítě dojde domů, už o jeho trapné chvilce ví celá škola, kamarádi kamarádů, cizí lidé. Pokud se jedná o opravdu trapné video, stane se z něj virál – všichni jej sdílí, doplňují o své komentáře. A takhle jednoduše se stane Vaše dítě obětí kyberšikany. A vraťte se ve svých vzpomínkách, jak Vám bylo, když jste něco trapného provedli a měli jste jít druhý den do školy. Věděli jste, že už to určitě ví celá třída a bylo Vám hrozně, že?

A jak se asi cítí Vaše dítě, když o jeho trapné chvilce ví celá škola? Kyberšikaně jako takové se nedá bohužel zcela zabránit, ale můžete snížit riziko, že se toto Vašemu dítěti stane. Mluvte s dítětem o tom, že mu mohou ublížit nejen cizí lidí, ale i lidé, kterým věří. Upozorněte dceru, že ani když je zamilovaná a partnerovi věří, neměla by mu posílat choulostivé fotky. Celkově dětem vysvětlete, že choulostivé fotky se nesmí posílat nikomu, ani kamarádovi, kamarádce.

Mluvte s dětmi o tom, že se nemají účastnit výzev, které je staví do nebezpečné či trapné situace a které pak mohou být sdíleny na sociálních sítích. Děti musí pochopit, že co se zprvu jeví jako legrace či zakázané ovoce, se v rukou špatné osoby promění v mocnou zbraň. Nepoléhejte na to, že dáte dítěti jedno kázání a bude vše vědět. Sami se informujte, jaké jsou nové způsoby kyberšikany, a upozorněte na ně dítě. Na dítě apelujeme, aby si nastavovalo silná hesla a nikomu je nesdělovalo. Musí vědět, že i jeho nejlepší kamarád či kamarádka se mohou jednou naštvat, heslo použít a sdílet obsah, který by dítě poškodil.

Dalším strašákem internetu, který je v současné době velmi diskutovaný díky dokumentu „V síti“, jsou falešné profily a s nimi spojený grooming. Jakmile si Vaše dítě založí profil na sociálních médiích, tak jej upozorněte, že si má přidávat pouze lidi, které opravdu zná. Že nesmí věřit cizím lidem, kteří mu píší, a ani fotka zaslaná z jejich strany nemá být pro dítě vstupenkou k důvěře. Řešení, že dítěti založení profilu zakážete, je velice krátkozraké. Jakmile dítě jednou přijde s touto myšlenkou, již se jí nebude chtít vzdát a profil si založí s Vámi nebo bez vás. Pokud jej založí s Vámi, má to mnoho výhod. Zaprvé budete znát heslo. Doporučuje se neslídit dítěti za jeho zády. Narovinu dítěti řekněte, že chcete jeho heslo vždy znát a že společně s ním občas zkontrolujete obsah.

Pokud Vám ukáže, že je schopné se o svůj profil starat samo, vložíte mu důvěru a profil bude již jen jeho. Zároveň pomůžete dítěti s nastavením – aby jej nemohli vyhledávat cizí profily, aby jeho údaje byly veřejné jen pro přátele atd. Dítěti často opakujte, že cizím lidem nemá dávat své údaje a nesmí se s nimi setkávat. Apelujte na děti, že pokud by si jen trochu nebyly jisté, zda je vše pořádku, mají zajít za Vámi a spolu to proberete. To samé ať udělají, pokud jim začnou chodit agresivní či nevhodné e-maily.


Při procházení materiálů pro tento článek mi hlavou proběhla myšlenka, že moje děti nikdy nepustím k počítači. To samozřejmě nelze, to víme všichni. Ale musíte je na virtuální svět připravit, vybavit potřebnými znalostmi a zkušenostmi. Dítě zejména musí vědět, že Vám může věřit. Důvěra dítěte je křehká a její budování je dlouhý proces. Pokud je Vaše dítě zvyklé na tresty a zákazy, tak se Vám asi těžko svěří, že mu napsal cizí člověk a že neví, zda je to v pořádku. Bude se bát, že mu zakážete sociální sítě, že mu to budete vyčítat a celkově ho tzv. zadupete do země. Pokud Vaše dítě ví, že se Vám může svěřit, aniž byste jej kárali, tak máte napůl vyhráno. I přesto však dejte dítěti na viditelné místo číslo na linku bezpečí a vysvětlete mu, k čemu slouží.

Musíte se smířit s tím, že ačkoliv Vás má rádo, bude pro něj možná příjemnější svěřit se anonymně někomu cizímu. A je tedy důležité, aby znalo své možnosti. Na závěr snad už jen to, co všichni víme, důvěra se dá lehce ztratit. Pravidla by měla být jasně daná. Dítěti vysvětlete, že mu nechcete hrabat v soukromí, ale chcete jej ochránit a pomoc mu s jeho prvními kroky ve virtuálním světě. Důvěra musí být oboustranná a dítě Vám musí věřit, že ačkoliv znáte jeho heslo, tak mu nikdy nebudete kontrolovat telefon či profil bez jeho vědomí. Protože když Vás dítě najde, jak prolézáte jeho deník, zda si tam nenapsalo nové heslo, abyste mu mohli profil za jeho zády zkontrolovat, již Vám nebude věřit natolik, aby se svěřilo, že provedlo něco špatného.

Soňa J.