První domácí mazlíček-morče domácí

Přišel ten správný čas na pořízení prvního společného domácího mazlíčka k dětem? Dítě je už starší, uvědomuje si základní potřeby nejen u sebe, ale i u zvířátek a vy začínáte přemýšlet jaké zvířátko vybrat. Rozhodně berte na vědomí, že zvíře není jenom radost, ale hlavně péče a starost. Pokud chcete ušetřit za návštěvy u zvěrolékaře, je nutné si nastudovat, jak náročná taková péče může být a podle toho zvolit i mazlíčka.


Rybičkami, krevetkami atp. asi nic nezkazíte, ale výběr vhodné ubikace, krmiva a chemie pro udržení stále krásného akvária umí potrápit. Pokud vás odrazuje i tohle, je tu perfektní řešení – řasokoule. Lze ji vytahovat, mazlit a pouze jednou za čas vyměníme vodu. Mazlení řasokoule je nutné, pro udržení jejího tvaru a estetičtěji založení rodiče ocení, jak dekorativní umí být. Pokud, ale tohle není ono a přeci jen chcete živého tvorečka, můžete zvolit želvičku. U nich je nutné si vybrat, zdali vodní nebo suchozemskou. Vodní želvičky je snazší sehnat pro to, že u spousty doma chovaných suchozemských želv je nutné mít i CITES. Ale pro alergiky je to nejlepší cesta jak dopřát dětem zvířecího kamaráda.
Pokud ani tohle není to pravé ořechové, co by doplnilo vaši rodinu, tak možná vás osloví morče domácí.

Berte ale na vědomí, že morčata jsou silně společenská zvířata a je víc než vhodné je chovat minimálně o dvou jedincích. Morče je robustnější válcovité postavy s velkou hlavou a krátkým krkem, vyskytuje se hodně plemen a mutací, mimo jiné i plemena vhodná pro alergiky (skinny morče). Morče se stravuje hlavně senem, zeleninou, větvičkami ovocných stromů na okus a broušení zubů a granulkami bez obsahu obilovin. Spousta morčat jsou čistotná zvířátka, takže pokud nemáte dlouhosrstou či holou variantu, není třeba je vůbec koupat. Mimo jiné je s nimi zábava, dají se naučit na přivolání, záchůdek a zvládají i jednoduché triky.

Co je důležité pro zdravou a vitální kondici, je přísun vitamínů. Ty lze dodávat efektivně formou kořenové a jiné zeleniny, kvalitního sena, ale i přípravky k zakoupení u veterináře, či v chovatelských potřebách. Morčata nejčastěji trpí na plísně a parazity. Berte na vědomí, odkud chcete první morčátka mít. Nejlepší je osobní návštěva chovatelské stanice, kde máte i určitý chovatelský servis, záruku o původu zvířat a záruku v plemeni. Pak lze navštívit i tzv. hobby chovy morčátek. Nedoporučuje se zakoupit morčátka ze zverimexů, často se nezná původ zvířat, věk, předešlá péče, zdravotní stav a pohlaví. Může se tak stát, že vám prodejce domů prodá již březí mladou samici, která není připravena na první porod a mladé. Agresivní morče, nebo morče plné parazitů přenosných i na člověka a vám se tak násobí starosti.


Pokud tedy morče je tou správnou cestou, tak nejlépe ve dvou jedincích od jednoho chovatele a stejného pohlaví. Budete tak mít úžasného společníka a dlouhé chvíle plné zábavy, morčík se totiž dožívá kolem 10 let. Hodně štěstí s výběrem.


M. S.