A co děti, mají si s čím hrát?

Možná to máte doma také – hádky ohledně hraček. Je jich moc, akorát nebo málo? Po jedné takové hádce jsem naštvaně seděla na hřišti a stěžovala si kamarádce, že chlap zase vyvádí, že máme hodně hraček a začala jí jmenovat, co všechno máme. A ona se na mě podívala a říká „tolik hraček?“ No a měla jsem o čem přemýšlet. Další kamarádky, co k nám poté chodily na návštěvu, měly různé názory – akorát, hodně, máme jich mnohem víc atd. Tak jak to s těmi hračkami je?


Pokud jste čekali, že zde napíšu optimální počet hraček, tak Vás zklamu, to si netroufne říct nikdo. Ale pár rad napsat mohu a je jen na Vás, jak s nimi naložíte.


Méně je více, to platilo vždy. Dle psychologů je nejideálnější dát dítěti jen 1 hračku – tu, kterou si opravdu přeje. Vyhnete se tak tomu, že po rozbalení dárků se po čase začnou dárky válet po zemi a dítě si nebude hrát s ničím. Vy pak sedíte, koukáte se na to a nechápete, co se děje. Dítě neví, s čím si hrát a tak si raději nehraje s ničím – to se děje. Nechtěně jste Vaše dítě dostali do stresu. Teď možná někteří čtete a myslíte na to, jak dáte k narozeninám dítěti
jen 1 dárek a moc se Vám ta myšlenka nelíbí. Ale nejde o dárky, ale jejich obsah – pouze 1 hračku. Další balíčky pak mohou obsahovat oblečení či knihy.


Střídejte je. Je to velmi jednoduchá a efektivní rada. Proberte hračky a část, u které víte, že si s nimi dítě nehraje, ukliďte. Po čase je zase vraťte a ukliďte jiné hračky. Dítě bude mít ze znovushledání s hračkami radost a Váš byt nebude zavalený hračkami. Tento úklid hraček lze aplikovat i v případě, že chcete hračky prodat a nevíte, zda je dítě nebude hledat. Schovejte ty, o kterých víte, že doma jen leží. Za jak dlouho si Vaše dítě všimlo, že mu tyto hračky zmizely?

Nejen, že to pro Vás bude znamení, že hraček je opravdu hodně, když si dítě ani nevšimlo úbytku, ale zároveň máte pak možnost to s dítětem probrat. Ukážete mu hračky, které mu ani nechyběly a projednáte s ním, zda je tedy musíte mít doma. Dítě Vám odpoví ano, na to buďte připraveni a nabídněte mu alternativy. Věnujeme je dětem, které nemají žádné. Prodáme je a peníze ti dám do kasičky a až si něco budeš chtít koupit, budeš na to mít peníze. Prodáme tyto 4 věci a z peněz koupíme 1 věc, kterou si přeješ. Možností je několik, musíte najít tu, která bude kompromisem pro obě strany. Určitě hračku neberte dítěti bez předchozí domluvy (mluvíme samozřejmě o větších dětech), protože mu tím vezmete pocit jistoty, že se nemusí o své věci bát.


Jde to i bez hraček. Nejdůležitější pro děti je rozvoj jejich fantazie. Když dítěti koupíte pistoli, tak je to prostě pistole. Když pistoli nemá, musí si „udělat“ třeba z vařečky. A vařečka se z pistole změní klidně na meč, zatímco plastová pistole bude stále jen pistole. Proč dítěti kupovat dětské bicí, když hrnce poslouží lépe? A hlavně mějte vždy na paměti jednu věc – nejlepší hračka pro dítě jste vy. Když si vy uděláte čas, sednete si s dítětem a věnujete mu 100% pozornost, nepotřebuje žádné hračky.

A na závěr ještě pár tipů na rychlo-test, kterým zjistíte, zda má Vaše dítě hodně hraček.
– nevíte, co mu koupit (protože už všechno má)
– dárek za chvíli leží na poličce a dítě o něj nejeví zájem
– když dítě rozbije hračku a vůbec mu to nevadí (tak ji vyhodíme, koupíme novou aj.) – je to známka, že dítě má tolik hraček, že si k nim nevytváří žádný vztah
– chová se k hračkám agresivně
– nevšimne si, když mu některé hračky zmizí
Pokud jste na většinu otázek odpověděli kladně, tak nezoufejte – nejste v tom sami. Důležité je, že jste se rozhodli o tom přemýšlet a něco s tím udělat. Tak hurá do úklidu!

Pevné nervy při vyjednávání s dětmi přeje Soňa J.