Malý hokejista

„Tak to bude kluk“ řekla paní doktorka na ultrazvuku a s partnerem jsme byli nadšení, že to vyšlo, protože doma už na nás čekala malá princezna. A já hned začala kupovat fotbalová body, protože partner je fotbalový rozhodčí, a tudíž jsem automaticky předpokládala, že bude chtít syna dát na fotbal. O to větší bylo mé překvapení, když doma padlo slovo hokej. Hned jsem si představila ty bezzubé hokejisty, co často nedají dohromady ani kloudnou větu a plivou na led. Náš malý blonďatý andílek a tenhle sport? Nikdy… No a po pár letech se ukázalo, kdo má u nás hlavní slovo a syn vjel poprvé na led. Takže pro ty z Vás, kdo o tomto sportu uvažujete, zde malý přehled, co Vás čeká.


Ideální věk dítěte je 4 – 6 let, nejpozději se doporučuje v 8 letech. Berte v úvahu i to, jak se případně bude 8 letý syn cítit mezi dětmi, které chodí na led už od 4 let. Takže pokud o hokeji uvažujete, dejte na něj dítě spíše dříve.
Nejdříve musíte najít vhodnou hokejovou přípravku – hokejovou školu. Doporučuji strávit nějaký čas pročítáním zkušeností a školy obvolat. My jsme původně chtěli syna dát do nám nejbližší hokejové školy, ale nakonec jsme si vybrali tu, co je nejdále. Přístup trenérů se nám zdál adekvátnější věku dětí. Také jsme si vyslechli pár zkušeností rodičů. Dle Vámi vybrané hokejové školy pak zaplatíte za příspěvky od několika stovek za měsíc po několik tisíc.
Takže základ máte – už víte, kam syna budete vozit. Tím vozit myslím opravdu vozit, po sbalení všeho potřebného Vám vznikne obrovská taška. Počítejte tedy s tím, že zatímco na jiné kroužky si dítě už v 8 letech dojde samo, na hokej budete syna muset stále vozit.


Výstroj je pak kapitola sama o sobě. Při pročítání webů jsem pojala přesvědčení, že výstroj dítěti zapůjčí klub. Ano, zapůjčí, ale teprve tehdy, až se bude moc stát členem klubu, a to má určitou věkovou hranici. Takže pokud dáte dítě na hokej dříve, výstroj je na Vás. A tady začíná ta správná legrace.


Základní výbava pro začínajícího hokejistu, který se zatím učí jen bruslit, je tato:
Ribano nebo termoprádlo – to je základ, na který poté budete vrstvit ostatní výstroj. 300-500 Kč
Štulpny a k nim podvazky, díky kterým štulpny přichytíte ke kalhotám. 400 Kč
Hokejové kalhoty – na nich je lepší nešetřit, protože Vaše dítě nejvíce chrání při pádech. Je dobré zainvestovat do ověřených značek CCM nebo Bauer a zohlednit i váhu kalhot. 1500 – 2000 Kč
Holenní a loketní chrániče – další důležitý prvek na ochranu Vašeho dítěte. Od 1200 Kč výše
Brusle – zde se také se doporučuje sáhnout po osvědčených značkách, aby noha byla co nejvíce chráněna. Cca 2 500 Kč
Helma sama o sobě stojí 2-3 tisíce, plus je třeba počítat s dalším výdajem za mřížku.
Chrániče ramen – ty se dávají pod dres a je to ta část, díky níž vypadá hráč opticky daleko mohutnější. Jsou nedílnou součástí ochrany těla před letícím pukem. 1200 Kč a výše
Nákrčník – chrání krk před nárazy hokejky a puku, cena je cca 400 – 800 Kč
Dres – zde je cena závislá na značce a tipu, od 400 Kč do 1500 Kč
Rukavice – zde se vyplatí věnovat pozornost dlaním, které by měly být prošity více vrstvami, aby se rychle neprodřely. Cca 800 – 2000 Kč
Doplňky – nezbytnými doplňky jsou velká taška na vše výše zmíněné, láhev se sosákem (díky kterému se dítě napije, aniž by muselo zvedat mřížku na helmě) a chránič nožů bruslí.

Poté, co se dítě naučí pořádně bruslit, je třeba ještě dokoupit následující věci:
Hokejku – ačkoliv jsou hokejky pružné, dochází často k jejich zlomení a málokdy vydrží hokejka celou sezonu. 1200 – 1500 Kč
Suspenzor – nutná součást výbavu od doby, kdy děti začnou hrát s hokejkami a pukem. Cena cca 300 Kč.
Určitě doporučuji pustit si video, jak obléct malého hokejistu, protože navléct vše výše zmíněné na dítě, to je samo o sobě sportovním výkonem.


Hodně peněz se dá ušetřit, když výstroj koupíte na bazaru, kde jich je v nabídce velké množství. Také kupujte výbavu tak, aby nebyla akorát – děti rostou a za měsíc či dva byste kupovali nové věci.

Na závěr ještě pro úplnost uvádím, že tento článek se týká začínajícího hokejisty – s věkem náklady rostou a přibývají (doprava, zápasy, speciální jídelníček aj.)

Hokeji zdar, Soňa J.