Čas cyklovýletů je tu, pořiďte dětem ty správné cyklo brýle!

Sluníčko vystoupalo na oblohu, příjemně hřeje a láká k výletům. Kromě procházek se mnozí z nás vydávají na tripy na kolech, a to včetně dětí. Víte, že jen dobře vybrané kolo a bezpečnostní helma nestačí? Z hlediska komfortu i bezpečí jsou důležité i cyklistické brýle.

Brýle chrání cyklistovy oči

Je jedno, zda jezdíte na kole rekreačně, nebo na něm trávíte veškerý volný čas. Brýle by ve vaší výbavě v žádném případě chybět neměly. U dětí je to stejné. Brýle chrání oři před vniknutím prachu, pylu nebo mušky. Jen si vzpomeňte, kolikrát se vám už něco podobného za jízdy stalo. Stejně tak si oko můžete mechanicky poškodit, nepříjemné je i sluneční záření, které vás oslňuje.

Co si budeme povídat, dětem hrozí riziko obzvlášť. Když sedí na kole, opatrnost jde mnohdy stranou a snadno se stane, že přehlédnout nějakou tu větvičku, která je může nepříjemně poranit. Ochrana očí tedy je na místě, dětské brýle musí ale perfektně sednout pod cyklistickou přilbu.

Proč nestačí klasické sluneční brýle?

Možná namítnete, že máte sluneční brýle a ty vám stačí. Proč si na kolo pořizovat další? Zorníky cyklistických brýlí jsou vyrobeny z netříštivých a odolných materiálů, které zajistí spolehlivou ochranu očí, díky protáhlému tvaru zase umožní i perfektní periferní vidění.

Jak vybrat ty nejlepší cyklo brýle?

Nabídka brýlí na kolo je poměrně široká, a to nejen těch pro dospělé. Jejich výběr nepodceňujte a vyberte ty nejlepší cyklo brýle, které během výprav ochrání zrak vašich dětí před poškozením. Co si pohlídat?

  • Tvar brýlí na kolo by měl být protáhlý.
  • Obroučku mají být lehké a pružné, jen tak budou pohodlné.
  • Na dětský obličej musí bezvadně padnout, nesmí klouzat z nosu, ale ani tlačit nebo omezovat v pohybu.
  • Musí zajišťovat 100% UV ochranu.
  • Barvu zorníků vyberte s ohledem na to, do jakého terénu vyrážíte a za jakého počasí. Víte, že na večerní projížďky se hodí čiré zorníky, když ale svítí sluníčko, jsou lepší ty tmavší?
  • Nikde není psáno, že brýle mají mít jen jedny zorníky. Pokud vyrážíte na celodenní výlety, během kterých se podmínky mění, a nechcete mít hned několik cyklo brýlí, vsaďte na ty s vyměnitelnými zorníky. Díky nim budete moci střídat zorníky různých barev a intenzity zabarvení.
  • Na kole během projížďky určitě oceníte i hydrofobní úpravu zorníků, která zabrání kondenzaci vodních par a usazování nečistot. Ty z povrchu okamžitě sklouznou a brýle tak není třeba sundávat a otírat.
  • Na aktuální světelné podmínky rychle zareagují fotochromatické, tedy samozabarvovací zorníky.
  • Nechcete se nechat oslnit odrazy a odlesky vodních ploch nebo mokré silnice? Pouvažujte o pořízení polarizačních zorníků, které k očím odražené světlo nepropustí. Navíc vám umožní lépe vnímat barvy.

Víte, že dětské cyklo brýle jsou o poznání menší než ty dospělácké a bývají k mání v různých velikostech? Díky tomu můžete svému potomkovi vybrat přesně ty brýle na kolo, které potřebuje.