Připravte si doma lahodný levandulový sirup

Levandule má nádhernou barvu, krásnou vůni a uklidňující účinky. Je symbolem léta, který si rádi uchováme i na podzim a zimu, kdy na sluneční paprsky a procházky lány levandulových kvítků můžeme jen vzpomínat. Co si takhle připravit lahodný levandulový sirup?

Levandule zlepšuje náladu

Levandule se odnepaměti používá ke zklidnění úzkosti a stresu, při poruchách spánku, na podporu trávení, i jako podpůrná léčba při angíně. Uplatnění najde i v prádelníku. Lidstvo provází už několik tisíc let, jejímu kouzlu podlehli už staří Egypťané, kteří ji používali pro výrobu parfémů, v kosmetice, i při balzamování mrtvých.

Své jméno ale získala z latinského lavare (mýt se). Římané ji totiž používali do koupelí, esenci pak aplikovali na vlasy, tělo i oblečení.

Víte, že levandule také snižuje krevní tlak, podporuje imunitní systém, urychluje hojení ran, popálenin a zánětů a osvědčila se i při migrénách?

Náš tip: Dejte si pod polštář malý sáček se sušenou levandulí. Uvidíte, že budete spát jako Šípková Růženka.

Zdroj foto: fotobanka

Co potřebujeme na levandulový sirup

  • 1 litr vody
  • 100 g levandulových květů
  • 1 bio citron
  • 1 kg cukru
  • 3 čajové lžičky kyseliny citronové

Postup:

Levanduli opláchněte a kvítky oberte ze stonků. Pak je vložte na dno hrnce nebo mísy a zalijte litrem horké vody.

Citron omyjte, nakrájejte na kolečka a přidejte ho do mísy nebo hrnce k levanduli spolu s kyselinou citronovou.

Vše nechte 24 hodin stát, další den pak tekutinu slijte přes cedník nebo plátýnko do větší nádoby a přidejte cukr. Postupně svařte a míchejte, aby se všechen cukr rozpustil. Dejte si přitom pozor, ať se neopaříte, nebo vám náhodou nezačne hořet sporák. Ne, že bychom vám to přáli, ale v takovou chvíli je fajn, když máte sjednané pojištění domácnosti.

Jakmile se cukr rozpustí, slijte sirup do sklenic vyvařených ve vodě přes hustý cedník vyložený plátýnkem. Hrdla lahví otřete hadříkem a zavíčkujte. Nechte vychladnout.

Náš tip: Sirup můžete podle chuti namíchat s vodou, minerálkou nebo ledem. Když navíc přidáte plátek citrónu, získáte osvěžují letní nápoj. V zimě si sirupem můžete osladit třeba oblíbený čaj a zahnat nepříjemnou bolest hlavy, stres i nespavost.