Jak zvládnout 1. třídu – s úsměvem

A je to tady, velký milník v životě Vašeho dítěte – 1. třída. Ještě nedávno to bylo miminko zcela závislé na Vás a nyní je z něj prvňáček, který bude čelit výzvám bez Vaší asistence. V něčem ale stále bude potřebovat Vaši pomoc. A o tom bude tento článek. Co můžete pro svého prvňáčka udělat, aby 1. třídu zvládl co nejlépe a ideálně s úsměvem?

Nový režim


Především je důležité uvědomit si, jak velká změna nastala v životě Vašeho dítěte. Bylo zvyklé si většinu dne hrát a nic neřešit. A nyní se po něm chce, aby každé ráno usedlo do lavice, vydrželo 45 minut soustředěně poslouchat, učit se, pamatovat si úkoly atd. A to rozhodně není vše. Některé školy do své budovy rodiče nevpouští a dítě, které bylo doposud zvyklé, že mu pomáháte s převlékáním, je najednou na vše samo. Najít svou skříňku, svléknout se, dojít do třídy, připravit se na hodinu…

Jak to prvňáčkovi můžeme usnadnit?


Samostatnost dítěte je základ do budoucna. Již nyní zapojujte prvňáčka do přípravy do školy. Nepomáhejte mu se zavazováním bot, s oblékáním do bundy – vše nechte na něm, protože ve škole mu také nikdo nepomůže.


Dostatek spánku je velmi důležitý a často opomíjený základ všeho. Prvňáček by měl chodit spát včas a měl by mít pravidelný režim. Každý učitel či učitelka Vám potvrdí, že nejhorší je unavené dítě, které se nedokáže soustředit. Optimální doba spánku pro mladší školní věk je 9-11 hodin.


Prostor pro hru je stále velmi důležitý. Sice už máte doma prvňáčka, ale zároveň máte stále malé dítě, pro které je hraní velmi důležitou součástí jeho života. Je tedy důležité najít rovnováhu mezi časem stráveným ve škole a časem na hraní.


Rozumný počet kroužků je velice citlivé téma, které dost často vede k mnoha neshodám na sociálních sítích i mezi přáteli. Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jiné a je třeba přistupovat k výběru a kvantitě počtu kroužků individuálně. Avšak platí, že není vhodné, aby mělo dítě každý den nějaký kroužek, natož pak několik denně, což není zcela neobvyklý jev. Kroužky, zejména ty školní, svádí rodiče k tomu, aby jich zapsali co nejvíce. Dítě pak ale přichází o cenný čas v družině strávený hrou. Nemluvě o tom, že pokud má dítě každý den kroužek a vy se pak vracíte domů pozdě večer s unaveným dítětem, je pak velmi těžké se s ním učit a udělat domácí úkoly.


Společné učení je strašákem mnoha rodičů, zejména těch méně trpělivých. Stejně, jako jste si museli zvyknout na péči o malé miminko a najít společnou cestu, nyní si musíte najít společnou cestu na učení. Bude to nějakou dobu trvat, ale je důležité zkoušet a zjistit, co právě Vám a Vašemu dítěti bude vyhovovat nejvíce. Aby učení bylo co nejméně stresující pro obě strany, mělo by dítě být odpočaté a Vaše nároky přiměřené. Nemůžete od malého prvňáčka očekávat, že bude vše umět hned nebo že bude trénovat psaní půl hodiny vkuse.

Buďte v kontaktu s třídní učitelkou (či učitelem). Oni nejlépe ví, v čem Vaše dítě tápe a co je tedy třeba více procvičit. Stejně tak Vám může dát cenné rady ohledně domácí přípravy.

Trpělivost a empatie Vás budou provázet celou 1. třídou (a nejen tou). Naslouchejte Vašemu dítěti. Proč ve škole zlobí? Proč tam nechce chodit? Proč nemá rádo nějaký předmět? Nesuďte dítě předčasně, vyslechněte si jeho verzi a důvody. Buďte trpěliví, pokud mu něco nejde a podporujte ho, protože třeba mu nejde psaní, ale o to lepší je v matematice.

Hodně trpělivosti a úspěchů Vám přeje Soňa J.