A je to tady – návrat do práce

Přijde Vám, že je to nedávno, co jste se v práci loučila a odcházela na mateřskou. A nyní se blíží den, kdy se do práce zase máte vrátit. A s ním i strach.

Nápor na Vaši psychiku
Pokud jste byla doma se 2 a více dětmi, uplynulo hodně let a na Vašem bývalém pracovišti došlo k mnoha změnám. Jsou zde noví kolegové, nové postupy, nové zázemí. Zástup za Vás po dobu rodičovské již není zástup, ale plnohodnotný pracovník a Váš šéf se netváří moc nadšeně, že se chcete vrátit. A ještě si stanovujete podmínky ohledně začátku pracovní doby, abyste stihla odvést děti do školky a ještě navíc žádáte zkrácenou pracovní dobu. Do toho absolutně netušíte, jak budete zvládat zájmové kroužky Vašich ratolestí a péči o domácnost. Je toho prostě moc. Jak to zvládnout?

Zpátky do práce bez stresu
Ano, není to dovolená, celý den jste běhala kolem dětí, v noci se moc nevyspala… Ale občas jste si mohla udělat pohodu. Stíhala jste vařit, uklízet. Šlo zůstat i déle v posteli. A najednou se blíží režim, kdy budete muset zvládat práci a k ní vše, co jste zvládala doteď. Zachvátila Vás panika? Máte pocit, že tohle rozhodně nemáte šanci zvládnout? To, co teď prožíváte je naprosto normální a ten strach měla většina žen, so se vracela do práce. Jak si alespoň trochu ten návrat do práce usnadnit?


Udržujte kontakt. Pokud to jen trochu jde, tak udržujte kontakt s lidmi ze svého zaměstnání. Budete tak mít přehled o tom, co se tam děje a nebude po návratu „úplně mimo“.

Příprava dítěte je naprostým základem pro zvládnutí všeho. Pokud nastupujete do práce ve stejný den, jako Vaše dítě do školky, je to stres pro Vás pro oba. Vy ten stres máte dvojnásobný – jak to zvládnu já a jak to zvládne mé dítě? Pokud je to jen trochu možné, tak dávejte dítě do nějaké dětské skupiny, aby si pomalu zvykalo, a tedy to pro ně nebyl takový šok.


Pokud to jde zapojte babičky, tetičky. Budete mít hned lepší pocit, že máte v případě nouze nějakou zálohu.


Začněte se zajímat s předstihem. Kdo je připraven není překvapen. Pokud necháváte veškeré vyřizování na poslední chvíli, můžete pak být nemilé překvapené. Doma si naplánujete, jak Vám zaměstnavatel dá poloviční úvazek, budete začínat později, abyste vše stíhala… A pak přijdete do práce a tam Vám řeknou, že z organizačních důvodů nemůžete dostat poloviční úvazek, ani začínat později. A co teď? Vy máte nastupovat za týden a dítě Vám do školky nemá kdo vodit. Tomuto předejdete tím, že si vše zjistíte s dostatečným předstihem a pokud nebude možné se domluvit se současným zaměstnavatelem, budete mít prostor pro hledání nové práce.

A poslední rada na závěr – je důležité si určit priority. Pokud chcete zajistit děti, ale Vaše kariéra je pro Vás také důležitá, najměte si chůvu, která Vám s dětmi vypomůže. Pokud pro Vás nyní kariéra důležitá není a chcete se hlavně věnovat dětem, uberte ve svých požadavcích a najděte si práci, která bude Vašim požadavkům odpovídat, ačkoliv třeba nebude odpovídat Vašemu vzdělání.

Pevné nervy přeje Soňa J.