Náš podzimní parťák vitamín D

Podzim se nám připomíná nejen potřebou vytáhnout teplejší oblečení, ale zároveň i opakovaným nachlazením. Hodně lidí v tomto směru zanedbává prevenci a na podporu imunity začne myslet až nyní. Jakmile tato doba nastane, začneme automaticky zvyšovat přísun vitamínu C, protože to takhle máme zažité již od dětství – při nachlazení hlavně citrony kvůli vitamínu C. Ale je tu jeden vitamín, který je také velmi důležitý a málokdo z nás si to uvědomuje. Je to vitamín D.

Co všechno vitamín D umí?


Je to velký pomocník a zvládá toho v našem těle opravdu hodně:

  • napomáhá vstřebávání a využití vápníku a fosforu
  • udržuje normální hladinu vápníku v krvi
  • pomáhá při mineralizaci kostí a jejich normální strukturu
  • je důležitý pro normální funkci svalů
  • podporuje obranyschopnost organismu
  • je důležitý v procesu dělení buněk

Jak se projevuje nedostatek vitamínu D?


V České republice trápí nedostatek vitamínu D většinu populace. Může za to zejména náš jídelníček, který nezahrnuje dostatek ryb, které jsou cenným zdrojem vitamínu D. Dále je na vinně naše zeměpisná poloha, kdy máme období s nedostatkem slunečních paprsků, dalšího významného zdroje vitamínu D.
Nedostatek vitamínu D odhalí většinou až lékař při preventivní prohlídce či náhodně při léčení jiného problému. Za hlavní projevy nedostatku vitamínu D se považuje zvýšená únava, zvýšená náchylnost k respiračním infekcím, bolesti kostí a svalů, vypadávání vlasů či prodloužení hojení ran. Stejně tak má vliv na naši náladu a plodnost u žen.

Zdroje vitamínu D


Na závěr je třeba zmínit hlavní zdroje vitamínu D.

sluneční paprsky
ryby – zejména mořské
hovězí játra
vaječné žloutky
máslo
mléko a mléčné výrobky


Pokud jste si vědomi, že Váš jídelníček nezahrnuje tyto potraviny v dostatečném množství, poraďte se v lékárně o vhodných doplňcích stravy zaměřených právě na nedostatek vitamínu D.