Neviditelné domácí práce


Zajímavý pojem, že? Jak může být práce v domácnosti neviditelná? Vynesu koš a je prázdný, tedy je to vidět. Ale nejde jen o to, kdo ten koš vynesl, ale kdo na to myslel.

Mentální zátěž


Tento pojem zmiňuje ve své knize Fair play její autorka Eve Rodsky. Dá se vysvětlit tak, že v domácnosti jde nejen o samotné domácí práce, ale i o to kdo je naplánuje a zorganizuje. Můžete si to představit na příkladu prádla v pračce. Je večer, koukáte s partnerem na film a pere vám pračka. Ať se snažíte sebevíc, tak občas si na tu pračku vzpomenete, protože víte, že to ještě někdo musí pověsit. Takže na to stále myslíte, a to je ta mentální zátěž, o které je řeč.
Dle Rodsky by se muži zapojili do domácích prací, ale vadí jim, když je ženy sekýrují a vykřikují na ně povely. A pokud žena pouze deleguje, tak muž nikdy neprojde svým „aha momentem“. Je to ten moment, kdy si uvědomí právě i tu mentální zátěž spojenou s vedením domácnosti a výchovou dětí. Teprve v ten moment dokáže pochopit, co celá péče o domácnost obnáší.

Běžný den


Jaký je Váš běžný den? Budeme se bavit o víkendu, kdy nejdete do práce, děti jsou doma a nemají žádné kroužky. Je třeba uvařit oběd, vyprat prádlo, uklidit byt, vyměnit povlečení… Prostě dodělat všechny resty. A tak hned ráno začnete. Dáte prát pračku, začnete vařit oběd, mezitím dopere pračka, tak prádlo pověsíte. Během vaření jste ušpinila nádobí, tak naplníte myčku nádobí a zapnete jí. Ve chvíli, kdy dáváte jídlo na stůl jste již stihla vyprat, uvařit a uklidit umyté nádobí. Rodina však vidí jedinou vaší práci – oběd na stole. To je k vzteku, že?

Co s tím?

Pračka

Zde nepomůže nic jiného než konfrontace s partnerem. A jako u všech konfrontací i zde musíte počítat s tím, že to nebude jednoduché. A konfrontací bude určitě více. Ideálním řešením těchto konfrontací pak je kompletní převzetí některých prací. Důležité je slovo „kompletní převzetí“. Dohoda o dělbě domácích prací by neměla být nastavená tak, že partner řekne „prostě si řekni a já to udělám“. Tím se totiž vracíme k tomu, co již bylo zmíněno – bude mít pocit, že ho sekýrujete. Je totiž i o načasování. Pokud se zrovna dívá na sportovní utkání a vy na něj houknete, že hned teď musí pověsit prádlo, tak z toho bude akorát hádka, která skončí tak, že si prádlo raději pověsíte sama. A hlavně vás to tím nezbaví mentální zátěže – zase jste na to musela myslet. Zatímco když se domluvíte, že prádlo bude jeho zodpovědnost, on si to naplánuje a provede, tedy je celá činnost (včetně mentální zátěže) jen jeho.


Pokud se vám podaří předat některé činnosti partnerovi, okamžitě poznáte úlevu, kterou to přinese. A partner zase pochopí, že to není jen o tom to prádlo vyprat.

Soňa J.