Pennyboard – skvělý dárek pro děti


Pokud chcete dětem koupit aktivní dárek pod stromeček, který je zaručeně potěší, bude pennyboard jasnou volbou. Jedná se o levnější, lehčí a skladnější typ skatu.
 
Vždyť je to skate! Nebo ne?
Původní pennyboard vystupoval pod značkou Makaha a za jejím vznikem stál Larry Stevenson. V roce 2010 dostal pennyboard nový design od firmy Penny Australia a od té doby je velmi populární.
Existují 3 základní typy „prken“ – skateboard, longboard a pennyboard. Skateboard je dřevěné širší prkno určené pro jízdu a zejména triky. Longboard je svým tvarem určen pro rychlejší jízdu. Pennyboard je menší verze longboardu, jen jízda není tak rychlá, a proto je vhodnější pro začátečníky.

Jak vybrat pennyboard?
Při výběru vhodného pennyboardu je důležité se zaměřit zejména na desku, kolečka, ložiska a silentbloky.
Desky u pennyboardu jsou vyráběné z tvrzeného plastu. Prodávají se desky o velikosti 56 – 71 cm dle výšky postavy.
Kolečka jsou komponent, na kterém mají výrobci tendenci šetřit a používat PVC. Vy však naopak právě na tomto nešetřete a investujte do koleček z polyurethanu (PU). Pro začátečníky jsou vhodnější měkčí kolečka pod 80 A.
Ložiška vždy vybírejte jen z chromové oceli. U ložisek se používá označení ABEC a mohlo by se zdát, že čím vyšší číslo koupíte, tím lépe. Není to však pravda, protože i když má nějaký produkt ABEC vyšší, tak pokud má ložiska z uhlíkové oceli, je horší než produkt s ložisky z chromové oceli s nižším ABEC.
Silentblok je vymezovací vložka v podvozku, která ovlivňuje zatáčení a měl by být vyroben z polyurethanu a nikoliv PVC. Ideální je, když lze u silentbloků nastavit tuhost zatáčení dle váhy jezdce.

Cena pennyboardu
Nespornou výhodou pennyboardů je jejich cena oproti skateboardu. Nejlevnější pennyboard koupíte již od cca 600 Kč. Každopádně se ale snažte více než na cenu koukat na parametry, o kterých jsme psali výše.


Soňa J.