Máme miminko, mysleme na pojištění!

Konečně se vám splnil sen a pořídili jste si vlastní bydlení a narodil se vám potomek? Nebo ho teprve čekáte, ale nemůžete se dočkat, až prvně spatří světlo světa? Chcete mu být tím nejlepším rodičem, jakého můžete mít?

Kromě toho, že mu věnujete všechnu svou lásku, budete s ním vyrážet na procházky, trávit volný čas a seznamovat ho s okolním světem, byste neměli zapomínat ani na praktické věci. Mezi ně patří i pojištění domácnosti.

Jen si vezměte, kolik času a financí jste investovali do postýlky, kočárku, nábytku a další výbavy, stejně jako do televize, vybavení kuchyně apod. Kdo by o to všechno chtěl během pár vteřin přijít a nemít na pořízení nových věcí?

Domácnost by měl mít pojištěnou každý

Ať už jste rodičem nebo zatím žijete single, pojištění majetku by neměl podcenit nikdo. Patří sem jak pojištění domácnosti, tak pojištění nemovitosti, které chrání vaši peněženku před nepříjemnými důsledky živelných rizik, vodovodních rizik a vloupání nebo loupeže.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti

Dva blízké pojmy, které spolu sice úzce souvisí a mnohdy se i prolínají, přesto se každý vztahuje na něco jiného.

Zatímco pojištění domácnosti zahrnuje vybavení vašeho domu, kam patří nábytek, elektronika, osobní věci a vestavěné vybavení jako podlaha, umyvadlo, kuchyňská linka apod., pojištění nemovitosti se vztahuje na byt nebo dům jako takový. Chrání zdi, střechu, okna, okapy, oplocení, dveře, chodníky na pozemku a taky vedlejší budovy jako sklep, kůlnu, garáž, bazén apod.

Zdroj: fotobanka

Jak si sjednat pojištění majetku?

Důležitým parametrem pro sjednání každé pojistky jsou pojistná rizika, tedy to, proti čemu se chcete chránit.

  • Domácnost můžete pojistit proti krádeži a vloupání, vandalismu v souvislosti s vloupáním, povodni, záplavě a živelným rizikům jako požár, úder blesku, pád letadla, zemětřesení, sesuv půdy, vytečení vody z akvárka a dalším rizikům. Spolu s pojištěním domácnosti si také můžete sjednat pojištění odpovědnosti v běžném životě, které možná znáte jako „pojistku na blbost“.
  • Pojištění nemovitosti se vztahuje na živelná rizika, pojistit se ale můžete i proti vandalismu, odcizení stavebních součástí, povodni nebo záplavě. Spolu s pojištěním nemovitosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, které přijde vhod třeba ve chvíli, kdy vám uletí kus střechy a spadne sousedovi na bazén.

Další důležitou součástí každé pojistky jsou pojistné limity, tedy maximální částka, kterou vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Jak v případě pojištění domácnosti, tak v případě pojištění nemovitosti můžete pojistnou částku nastavit několika způsoby.

  • Na novou cenu, kdy od pojišťovny dostanete takovou částku, která odpovídá znovupořízení srovnatelných věcí nebo nemovitosti.
  • Na časovou cenu, která je ponížená o stupeň opotřebení.

V případě pojištění nemovitosti máte ještě třetí možnost, a to pojištění na obecnou cenu, tedy na částku, kterou byste dostali v případě, že byste nemovitost prodali.