Jak skladovat koření

Jak skladovat koření
Možná vám připadá, že tento článek by mohl být naprosto zbytečný, protože koření se prostě skladuje v šupleti, skříňce, kořenkách… Ale opravdu se vám nikdy nestalo, že koření změnilo barvu? Nebo že by koření ztratilo své aroma? A nikdy se vám koření nespojilo v jednu velkou hroudu, kterou jste museli drolit? Pokud jste si na některou z předešlých otázek odpověděli ano, tak v tom případě skladujete koření špatně.

Obecná doporučení
Dost často se snažíme koření umístit tam, kde jej máme po ruce – skříňka nad digestoří, plocha mezi digestoří a sporákem, hned vedle sporáku atd. Jsou to praktická místa, která nám usnadňují vaření. Bohužel jsou právě tato místa nejméně vhodná pro uskladnění.


Všechny druhy koření potřebují:
– být v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla
– být v suchém prostředí ideálně v temnu, minimálně bez přímého působení slunečních paprsků


Jak tedy můžete vidět, všechna výše zmíněná místa těmto podmínkám nevyhovují a koření sem neumisťujte.
Další chybou, kterou mnoho lidí dělá, je péče o koření. Jedná se zejména o to, jak koření po otevření uzavřeme. Mnoho lidí má tendenci pouze ohnout obal, ale to je naprosto nedostačující, protože do koření se dostává vlhkost. Lepším řešením jsou sáčky s kořením, které mají speciální uzavírání. Nejlepší způsob jsou však uzavíratelné skleněné dózy, ideálně v tmavé barvě.


Při vaření koření nikdy nesypejte přímo nad hrncem, dostává se tak do něj vlhkost z páry. Vždy jej nabírejte čistou lžičkou.

Skladování bylinek
Skladování bylinek musí splnit veškerá předešlá doporučení. Nyní se tedy zaměříme na čerstvé bylinky. Co dělat, když dostanete například pažitku ze zahrádky ve větším množství? Máte v zásadě 2 možnosti. Pokud pažitky není tolik, že byste ji během cca týdne měli spotřebovat, zabalíte ji do papírové utěrky navlhčené vodou, vložíte do sáčku s možností uzavření na zip a dáte do ledničky. To samé můžete udělat s petrželí či koprem. Pokud je množství velké, než v brzké době můžete spotřebovat, nakrájejte bylinku nadrobno, vložte do pytlíku a zamrazte.
Některé bylinky naopak poslouží lépe jako usušené – jedná se například o oregano. A taková bazalka nemá vůbec ráda chlad, a tedy ji vložte do vody a nechte stát na kuchyňské lince.