Mami, bude válka i u nás?


Snažíte se sebevíc, zprávy doma nepouštíte, do mobilu koukáte tajně – a stejně děti o válce na Ukrajině ví více, než jste chtěli. A pak přijde ta otázka:“ Mami, bude válka i u nás?“

Upřímnost nade vše


První reakcí naší 7leté dcery na odpověď, že není vyloučené, že se válka dostane i k nám, byl zoufalý strach o tatínka. Začala řešit, že jej schováme ve sklepě a budeme mu tam nosit jídlo. Rozhodně ho nepustíme bojovat. Koukala jsem na ní a vůbec jsem nechápala, kde se to v ní vzalo. Jak to ví, že tatínek půjde případně bojovat?
Má další myšlenka vedla k tomu, že jsme jí měli raději lhát, aby neměla strach. Pak ale mnoho organizací vydalo průvodce, jak s dětmi mluvit, a upřímnost tam byla všude zmíněna jako ta hlavní. A má to logiku – jak potom dětem vysvětlíte, že jste jim lhali, až se situace změní? Nebudou vám pak už věřit, když je budete ubezpečovat, že je ochráníte.

Pocit bezpečí


Upřímnost vede logicky ke strachu dítěte z toho, co může nastat. Zde přichází na řadu další důležitá zásada – musíte pro dítě vytvořit bezpečné prostředí. Sedněte si s dítětem v klidu a udělejte si na něj čas. Odpovídejte upřímně na jeho otázky a zároveň v něm posilujte pocit bezpečí.
Ale nelžete jim, že se jim nic stát nemůže a že nás všichni ochrání. Respektive pokud tomu sami věříte, tak jim to samozřejmě řekněte. Ale co sleduji reakce na sítích a v mém okolí, všichni mají strach a pochybnosti. Pokud to tak cítíte i vy, řekněte dětem, že se nemusí bát, protože vy s nimi budete a budete je chránit, ať se děje, co se děje.

Se mnou můžeš mluvit o všem


Takto by se dala shrnout další důležitá zásada. Dejte dětem jasně najevo, že být zmatený je normální a stejně tak je normální mít mnoho otázek. A ubezpečte je, že jste zde pro ně, abyste jim na ty otázky zkusili zodpovědět.

Charita


Nyní máte možnost dětem vysvětlit, co znamená slovo charita a jak funguje. Pokud vaše děti projeví zájem o to, aby se mohli zapojit, podpořte je. Zeptejte se jich, jakou podporu si představují. Chtějí ze svého kapesného poslat peníze na účet na pomoc Ukrajině? Pomozte jim! Chtějí podpořit materiálně? Pomozte jim s tříděním hraček, oblečení a dalších věcí, které mohou věnovat dětem.

Nepodporujte xenofobii


Vaše děti mají mezi spolužáky či kamarády možná nějaké ruské děti. Je důležité dětem vysvětlit, že být Rus neznamená být zlý. Je důležité zmínit, že i lidé z Ruska jsou proti této válce a nechtějí být její součástí.

Zaměřte se na to, abyste nepanikařili před dětmi. Pokud máte velké obavy, počkejte s jejich ventilováním na dobu, kdy nebudou vaše děti s vámi. Počkejte na večer. Případně si před den ulevte tím, že si s někým pište. Ale dlouhé telefonáty, které děti uslyší, rozhodně nejsou vhodné.