Léčivá síla pupenů

Jaro. Byliny se teprve probouzejí, ale mladé lístky rostlin již začínají rašit. Právě mladé lístky a pupeny přináší pro naše tělo vzpruhu po dlouhé a vyčerpávající zimě. Podívejte se ve svém okolí zda na dřevinách neraší mladé lístky.

Dub

K léčebných procedůrám se perfektně hodí mladá kůra z dubu. Použít se dají i mladé lístky, které můžeme podrtit a využít na obklady bolavých kloubů a svalů. Můžeme si připravit pleťovou vodu na čištění pleti nebo nálev , který pomáhá při trávicích potížích. K přípravě vody a nálevu použijeme lžičku lístků na šálek vody. Lístky z dubu působí trochu mírněji než kůra, ale i tak spolehlivě.

Bříza

Bříza patří mezi velmi oblíbené stromy, v současnosti se přidává jako hlavní prvek moderních zahrad. Málokdo ale ví, jak léčivé účinky má. Její mladé lístky pomáhají především jako nálev při poruchách metabolismu. Bříza je skvělý pomocník při léčbě zánětů močových cest, napomáhá hlavně tím, že podporuje vylučování moči. Slouží také k jarní očistě trávicího traktu. Přidáním břízy do koupelí podpoříte prokrvení pokožky, následně podpoříte i zmírnění celulitidy. Díky nálevu pocítíte také lepší kvalitu vlasů, stačí po omytí šampónem opláchnout vlasy březovým nálevem. Nálev připravíme tak, že 1 lžící nadrcených mladých lístku ( sbíráme Březen – Květen) zalijeme hrnkem vroucí vody a necháme pod talířkem 10 minut odstát. Léčivé účinky pocítíme pijeme-li nálev pravidelně ve třítýdenním intervalu 3x denně. Pro nálev do koupele a jako kondicionér můžeme dát lžíce lístků dvě.

Modřín

Možná by nás to nenapadlo, ale i z opadavého modřínu můžeme využít léčivou sílu. Na jaře když se objevů nové svěže-zelené jehličí můžeme začít sbírat. Pokud jsou jehličky mladé, hebké a jemně zelené můžeme bezpečně ochutnat. Obsahují především silice, které napomáhají při léčbě dýchacích cest, Nadrcením mladých jehliček, které přidáme do vroucí vody připravíme inhalaci, která uvolní dutiny, pomůže při nachlazení. Navíc nás skvěle uvolní, zlepší dýchaní i náladu. Další možností je vložit hrst jehličí do vroucí vody a po odstátí přidat do jarní koupele. Modřínová koupel efektivně napomáhá proti únavě, vyčerpání i při revmatických obtížích.

Lípa

Lípa

Léčivé účinky Lípy asi většina z nás zná. Je to oblíbené léčivo již našich prababiček. Známý lipový květ je pomocníkem při nachlazení, virózách. Ulevuje při horečnatém onemocnění. Během zvýšených teplot podporuje pocení a tím i ústup teplot. Často je užívám i preventivně při prvních příznacích nachlazení a chřipky. Blahodárné účinky jako květ mají i čerstvé mladé lístky. Jejich síla je mírnější, ale ve výsledku stejná. Stejně jako u ostatních bylin, připravíme nálev pomocí lžíce nasekaných lístků, květů a šálku horké vody. Použití lípy je vhodné i do inhalací.

Čajovník – zelený čaj

Pokud máme možnost pěstovat v domácím prostředí svoji rostlinu čajovníku, můžeme využít i její lístky. Koupíme již sušené listy z obchodu, podíváme se na obal, zda je uvedeno v jakém stádiu jsou lístky sklizeny, Často se sklízí na jaře. Léčivé účinky čaje pocítíme při pravidelném pití 3-5 šálků denně, Zelený čaj napomáhá při infekcích, působí protizánětlivě. Ulevuje při alergiích a astmatu. Na rozdíl od jiných bylin zaléváme lístky teplou vodou pouze do 70st. Lístky se mohou zalévat opakovaně.

Dále můžeme lístky přidat do smoothies, salátů i na ozdobu dezertů. Všeobecné platí, že můžeme ochutnat lístky ze všech ovocných stromů a keřů na naší zahradě. Bez pochyb můžete ochutnat lístky s lísky, buku, jilmu, javoru, bezu a dokonce můžeme druhy lístků dle chuti kombinovat. Dopřejeme si tak dávku vitamínů, minerálů, chlorofylu, aminokyselin a flavonoidů.