Jarní zahrada


Velikonoční svátky snad přinesly poslední mrazy, a tak je prostor udělat další krok v pracích na zahradě.

Odzimovat!
Zahradu bychom měli mít odzimovanou – odstraněné krytí rostlin, puštěnou vodu v zahradních kohoutcích. Uklizená technická místnost, kůlna či zahradní domek se budou hodit, až půjdeme hledat zahradní lopatku. Sekačka by měla být po servisní kontrole, s doplněným benzínem a vyměněným olejem.
V průběhu dubna by již mělo být shrabáno listí. Že jste hrabali na podzim? Nevadí! Na jaře je mnohdy třeba ještě jednou trávníku lehce shrabat.
Máte pryč nevhodnou výzdobu oken? Připravte si truhlíky na letní sadbu. A pokud se vám nechce čekat, nasázejte do nich třeba macešky, nadělají tolik parády!
Tak je nejvyšší čas přesadit rostliny, které máte v plánu v rámci zahrady přemístit. Pokud chcete sázet nové stromy, počkejte si na podzim. Na nové stromky je již pozdě a nemusely by řádně zakořenit dříve, než přijdou tepla.

Sekání trávníku

Kadeřníkem svého trávníku
Dobře udržovaný trávník je ozdobou zahrady. Na sekání je ale ještě brzy! Ke slovu by měl přijít vertikutátor, trávník si po zimě zaslouží provzdušnit. Máte doma hnojivo na trávník? Měli byste jej mít připravené a aplikovat před dešti. A kdy se tedy pustit do prvního jarního sekání? Nespěchejte, zvlášť pokud máte v zahradě cibuloviny, jako jsou sněženky či bledulky. Vyčkejte, než se zatáhnou. Pokud byste sekali trávník příliš brzy, poničili byste jim cibulky a příští rok by nekvetly. Jestli jste milovníkem kvítek a máte jich v trávníku více, s prvním sekáním vyčkávejte co nejdéle. A pokud jarní květiny nemáte, ale přejete si je, postupujte zrovna tak. Vhodné je kytičky nekupovat, ale přenést – nejlépe od souseda. Získáte tak kousky, které jsou připravené pro pobyt ve vaší zahradě (dle složení půdy, nadmořské výšky apod).

Stříhání a řezání
Na řez stromků je nejvyšší čas. Pokud si nejste jistí, pozvěte si odborníka. Špatně provedený řez by mohl stromkům ublížit. Prořezávat není třeba pouze ovocné stromy, ale také keře, jako je rybíz či angrešt. Na těchto keřích napáchané škody jsou však mnohem menší.
Okrasné dřeviny vyžadují rovněž řez, jeho načasování se ale výrazně liší. Zatímco ozdobné bezy můžete stříhat právě nyní, na tolik oblíbené bobkoviště bude čas až do léta.

Záhonky
Jakmile půda povolí z mrazivého sevření, je ideální čas na rytí a přípravy záhonů. Každý záhon, který budeme mít připravený na sadbu, nám usnadní mnoho práce, až si domů přineseme sazeničky prvních ředkviček.