Jak pečovat o pračku?

Pračku používáme skoro každý den, zejména pokud máme malé děti. Je tedy velmi důležitou součástí naší domácnosti, bez které si neumíme život představit. Aby nám pračka co nejdéle vydržela, musíme se o ni stejně jako o myčku nádobí pravidelně starat. Pokud péči zanedbáme, pomstí se nám například zápachem. A když zapáchá pračka, zapáchá i prádlo, které v ní vypereme. Jak tomu předcházet? Pravidelnou péčí. Pravidelná péče je určitě na místě, ale je třeba dbát i na to, abychom tím pračku nepoškodili.


Pravidelné čištění je základ
K pravidelnému čistění postačí hadřík a voda. Pro důslednější čištění pak využijte jedlou sůl a ocet.
Při čištění začněte šuplíkem na prací prostředky. Zde zůstávají usazeniny a zbytky pracího prášku. Tento prostor omývejte ideálně po každém pracím cyklu, protože se zde má tendenci vytvářet i plíseň. Když už máte šuplík vytažený, vezměte to hadříkem i ve vzniklém prostoru. Také se zda často tvoří plíseň a usazeniny.
Gumové těsnění u pračky také vyžaduje péči. Kromě pravidelného omývání se vyplatí jej občas promazat i glycerínem, který seženete například v lékárně. Ochrání těsnění před puchřením.
Jednou za čas pračku pořádně pročistěte. Pusťte ji naprázdno při teplotě 90 °C. Pro lepší efekt můžete využít ocet a jedlou sodu.
A určitě nesmíte zapomínat na filtr. V návodu pračky si najděte, kde je filtr umístěný a jak jej vyjmout. Ve filtru se usazuje vodní kámen a nečistoty. Filtr stačí vyčistit jednou za rok. Při jeho vyjímání nezapomeňte, že z něj vyteče voda, a tedy pod něj něco dejte.


Zásady praní
Kromě pravidelného čištění je třeba o pračku pečovat i během každého pracího cyklu. Pračka nikdy nesmí být úplně plná, mělo by zde zůstat alespoň 10 cm prostoru. Je nutné brát v úvahu váhu, pro kterou je pračka určená. A pozor! Jedná se o váhu mokrého prádla.
Před praním zkontrolujte všechny kapsy, protože zapomenuté mince nebo klíče ničí zbytečně buben pračky.
Perte na nižší teploty, je to dostačující a provoz je pak šetrnější. Snažte se používat jen kvalitní prostředky a respektujte, že prací gel se dává přímo k prádlu do bubnu a ne do šuplíku.
Aby pračka nezapáchala, nechte ji po každém praní pořádně vyvětrat. Když totiž dvířka hned zavřete, začnou v pračce vznikat plísně.


Autor: Soňa J.