Boj s obezitou u dětí

Mluví se o tom neustále – děti tloustnou. Je to fakt, který si může ověřit každý z vás na vlastní oči. Stačí zajít na dětské hřiště nebo se koukat kolem sebe v supermarketu. Tento trend nelze svádět jen na špatnou stravu, ačkoliv ta má samozřejmě velký podíl na tom, jak dítě vypadá. Důležitým faktorem je totiž zejména pohyb dětí. Zatímco dříve děti přišly ze školy, odhodily tašky a běžely až do večera ven, nyní je tomu naopak. Děti přijdou ze školy, zapnou televizi nebo počítač a čekají doma na rodiče. Většinu rodičů sice trápí, že děti sedí doma, ale jsou klidnější, protože venku jim hrozí nebezpečí. Pak ale přijde zdrcující zpráva od lékaře – vaše dítě trpí obezitou. Co teď? Jak dítě motivovat k pohybu?
Abychom nebyli jen přísní, je pravdou, že svět je dnes jiný, než tomu bývalo. Dříve prý hrozilo méně nebezpečí. Nebo možná hrozilo úplně stejné nebezpečí, jen se to v té době tolik neřešilo.


Hřiště je zdarma
Nadváhou v České republice trpí prý každé čtvrté dítě. Mnoho rodičů namítá, že nemají dostatek finančních prostředků na zdravější stravu či na kroužky pro děti. Berou to jako svou výmluvu, proč jejich dítě trpí nadváhou.
Tato výmluva se však rozhodně nedá považovat za obhajitelnou. Dětská hřiště a parky jsou bezplatné. Na bazaru se dá sehnat dětské kolo za rozumnou cenu nebo dokonce za odvoz.


A pokud mluvíme o kroužcích, tak třeba taková všestrannost v Sokole vyjde na 1 200 Kč ročně, z čehož například VZP 800 Kč proplatí. A 400 korun určitě není takový výdaj, který by nezvládla žádná rodina.
Problém s kroužky je někde jinde – rodiče tam nechtějí nebo nemohou děti vodit. Pokud jim to pracovní doba neumožní, museli by sehnat chůvu, a to už je výdaj, který si opravdu může dovolit jen málokdo.


Buďte příkladem
Pokud jste vy sami stále v pohybu, tak děti od vás tento příklad převezmou a budou s největší pravděpodobností tento životní styl vyznávat i v dospělosti.
Pokud však sedíte celé dny u počítače a je pro vás problém i malá procházka, po nějakém čase to převezme i vaše dítě.
Také myslete na to, že ne každé dítě je pohybově nadané. Pokud máte doma tzv. kopyto, nesnažte se jej za každou cenu dostat k nějakému vrcholovému sportu. Vhodným sportem pro méně zdatné děti je například plavání. Ideální je také vyzkoušet co nejvíce sportů, aby dítě mělo možnost říct, co jej baví.
Právě zábava je to, s čím má dítě mít sport spojený. Pokud ho totiž nutíte do pohybu, který ho nebaví, můžete mu radost ze sportu zničit na celý život.
A myslete zejména na to, že každý pohyb se počítá!


Autor: Soňa J.