Proč není skvělý otec?

Všechno bylo perfektní, vztah se vyvíjel, jak má, a tak jste si řekla, že je to ten pravý, se kterým chcete založit rodinu. A teď tu sedíte a přemýšlíte, kde se to pokazilo. Zatímco vy se můžete přetrhnout, aby vaše domácnost byla pro všechny hezkým a příjemným místem, jemu je to jedno. A co hůř – vůbec není takový táta, jakého jste si vysnili. Vašeho potomka sice miluje nade vše, ale výchova i péče je jen na vás. On přijde domů z práce a je moc unavený, aby koupal, četl pohádku či dokonce šel někam ven. Hřiště nesnáší, rodinné výlety jsou pro něj za trest. A tak suplujete ve výchově i za něj a dítěti říkáte „tatínek nemá čas“.

Kde se stala chyba?

No nebude se Vám to líbit, ale prostě jste ho, milé ženy, špatně odhadly. On byl takový pořád, jen vy jste to nechtěly vidět. Vaše biologické hodiny už možná tikaly a on byl, přiznejme si to na rovinu, ten nejlepší ze všech těch předchozích chlapů. Ano, měl chyby, ale to má přece každý. A že s Vámi nikam nechtěl chodit, protože nemá rád setkání s více lidmi? Nechodil s Vámi a Vašimi přáteli? Tohle všechno jste předtím přehlížely, tak se teď nemůžete divit, že se to nezměnilo. Když neměl rád větší množství lidí před dítětem, tak narozením miminka se to nezmění. Jestliže volný čas rád trávil u počítače hraním her, tak ačkoliv své dítě miluje, tak to pro něj stále bude lepší forma trávení volného času než „paci, paci, pacičky“.

Co teď?

Teď si můžete zvolit jednu ze 3 možností, které náš mozek umí, když se dostaneme do krizové situace – utéct, stát, zaútočit. 

Utéct. To umí skoro každý, když se mu něco nelíbí. Je to v mnoha případech ta nejjednodušší forma. Důležité je si uvědomit, zda je to, že nechce jezdit na rodinné výlety, pro Vás opravdu tak nepřekonatelné, že zůstanete s dítětem sama. 

Stát. Tento způsob volí asi nejvíce lidí. Prostě v tomto stavu zůstanete a hledáte způsoby, jak to vydržet. A když pomyslný pohár přeteče, tak se pak uchýlíte buď k předchozí nebo následující variantě. 

Zaútočit. Tato varianta vyžaduje nejvíce trpělivosti a odvahy. Snažíte se najít rozumné východisko – v lepším případě. V horším případě Vám ruply nervy a hystericky vyčítáte a křičíte. V obou případech se ale snažíte o to samé – vyřešit situaci, ve které Vám není příjemně. 

Jak už bylo zmíněno, je velmi důležité si utřídit priority. Chová se k Vám a dětem hezky? Finančně Vás zabezpečí? Nepije? Není gambler? Cítíte se s ním v bezpečí a hezky? Je Vám s ním jinak dobře? 

Koneckonců pokud jste schopna a ochotna dětem být na blízku a podnikat s nimi vše sama, děti budou mít krásné dětství a je to rozhodnutí jejich tatínka, že chce přijít o ty nejlepší roky jejich života, ne Vaše. 

Autor: Soňa J.