Strašák jménem vši

Čas vyššího kontaktu s cizími dětmi na táborech, kroužcích, v dětských skupinách vede ke zvýšení výskytu vší u dětí.

Vši jsou podřád bezkřídlého hmyzu z řádu pisivek. Onemocnění způsobené vši nazýváme pedikulóza.

Myšlenka na vši vyvolává v mnoha lidech pocit svědění hlavy, vši nejsou nebezpečné, ale jsou obtěžující a nepříjemné. Pokud trpíte na alergické reakce po pobodání hmyzem, je pravděpodobné, že se reakce vyskytne i po kousnutí vší. Nákaza je téměř vždy doprovázena dráždivým svěděním, a to když vši sají krev.

Výskyt vší nezáleží na tom na tom, zda máte umyté nebo neumyté vlasy. Často výskyt ovlivňuje délka vlasů. Jelikož vši se pohybují z vlasů na vlas, mají lidé s kratšími vlasy méně častý výskyt vší. Ale to není jisté. Vši se živý krví a tu máme všichni, bez ohledu na délku vlasů nebo hygienu.

Nejčastější výskyt vší je zejména u dětí od 3 do 10 let. Právě kvůli častému kontaktu s dětmi. Vši se přenáší díky těsnému kontaktu hlavy u hlavy. Takže je pravděpodobné, že pokud dítě přinese vši, chytne je celá rodina.

Vši je potřeba léčit, samy nezmizí a budete je přenášet na ostatní.

Jak poznám vši?

Během obvyklého česání je možné, že výskyt vší včas nepodchytíte. Pakliže se vaše děti nacházejí v rizikové skupině předškolního a školního věku, je vhodné děti kontrolovat pečlivěji. Při každém česání oddělte vlasy na jednotlivé pramínky a sledujte vlas u pokožky hlavy.

Veš je plochý hmyz oválného tvaru, nelétá ani neskáče, pohybují se přidržením se vlasu. Mají 1-3 mm a barvu průsvitnou až hnědou, podle sání krve. Vajíčka neboli hnidy jsou bílé nebo černé tečky umístěny na vlasu asi 0,5 cm od hlavy. Vývoj z hnidy do dospělé vši trvá 21 – 27 dní. Dospěláci žijí 30 – 40 dní. Samička může během svého života naklást až 150 vajíček, která se líhnou 5-9 dní.

Život vši – vši mohou žít na jen na člověku, využívají jeho teplo. Žijí z lidské krve. Ovšem mimo člověka mohou přežít až 3 dny. Vajíčka dokonce až dva týdny.

Léčba

Nejúčinnější metodou jak se zbavit vší, je česání, česání. Ke správnému vyčesávání je zapotřebí speciální hřebínek s jemnými kovovými zoubky. Nazývá se všiváček. Lze zakoupit samostatně nebo jako součást šampónu proti vším. Tato metoda je nejlacinější a důkladná, ale je zapotřebí vyčesávat vlasy každý druhý den po dobou alespoň tří týdnů. Mnoho z nás, ale nesnese myšlenku na něco živého ve vlasech. Nejčastější varianta je tedy použití speciálního šampónu, který podle typu dokáže zneškodnit i hnidy. I za použití takového šampónu je vhodné po týdnu vyčesávání pomocí hřebínku a odstranění případných hnid, které šampón nezahubil a kontrolu opakovat. Je vhodné po deseti dnech mytí šampónem zopakovat. Pokud si nejste jistí, poraďte se svým lékárníkem.