Slova jako zabijáci vztahu

Na počátku i na konci bylo slovo. Správná slova vztah začnou, špatná slova vztah ukončí. Která slova do vztahu nepatří?

Znáte to, divoká hádka, slova lítají sem a tam, a často řeknete něco, co si poté vyčítáte. Někdy ta slova oba zapomenete, někdy jsou ale tak krutá, že zůstanou v jednom z vás natolik, že je nedokážete odpustit a vedou ke konci vztahu.

Zabijácké věty

Jedna z oblíbených vět během hádky je házení viny na druhého. Všechno je to tvoje vina! Tohle je věta, která většinou vede k přehazování viny z jednoho na druhého a hledání, kdo za to vlastně může více. Můžete za to oba, protože jste ve vztahu dva. A takto byste na to měli nahlížet.

Pst, Foto: Fotobanka

Další zabijáckou větu je napadání sexuálního života. Ve vzteku křiknete na partnera, že už vás nevzrušuje. Pár dní po hádce vás pak může překvapit, že s vámi nebude chtít spát nebo se u něj objeví problémy. Jak by ne, zničila jste jeho sebevědomí! A samozřejmě to platí stejně tak u žen.

Jsi blázen, řeknete tomu druhému během hádky a v podstatě tak zabijete jakoukoliv debatu. Dáte tak jasně najevo, že žádný názor toho druhého neberete vážně. Navíc taková věta druhého akorát naštve. V podstatě to odpovídá větě „uklidni se“. Ta totiž k uklidnění nikdy nevede.

Malé děti, když nedostanou, co chtějí, často zakřičí na rodiče „nenávidím tě“. I přesto, že rodič ví, že to nemyslí dítě vážně, těžce ho to zasáhne. A teď si vezměte, co udělá s člověkem, když to uslyší od svého partnera. Nemluvě o tom, že je to dětinské chování a nemůžete pak čekat respekt. Patří sem i věta „už tě nemiluji“, pokud ji navíc nemyslíte vážně.

A úplný zabiják? Jsi jako tvoje matka/otec. Tato věta je o to horší, když navíc na daného člověka po většinu času nadáváte, jak je hrozný.

Omluva je na místě

Výše zmíněné věty použije ve vztahu skoro každý. Jak se k tomu ale poté postavit, aby nenapáchaly ještě větší škody?

Nejdříve ze všeho so dejte odstup a uklidněte se. Poté se upřímně omluvte. Při takové omluvě se partnerovi dívejte do očí a v žádném případě nedodávejte na konci „ale“. To pak není omluva.

Svou omluvu vysvětlete, aby partner věděl, za co a proč se omlouváte. A teď to nejtěžší – dejte partnerovi čas, aby vše vstřebal a omluvu mohl přijmout.

Autor: Soňa J.