Tipy na zimní čtení

Dlouhé večery a kniha? To neodmyslitelně patří k sobě! Ať už jste na horách a chcete si oddychnout od lyžování, nebo se vracíte unaveni z práce a toužíte po odpočinku, bude kniha skvělou volbou. Po jaké knižní novince sáhnout?

Nikdo ti neuvěří

Tak zní název další knihy od polské spisovatelky Magdy Knedler. Možná jste zaregistrovali její román Porodní sestra z Osvětimi, který se stal bestsellerem. I další román Nikdo ti neuvěří je mimořádně zdařilý. Rozvíjí bolestivé téma násilí na dětech. Pokud by to měl být důvod, proč byste se knize chtěli vyhnout, byla by to škoda. Autorka totiž celý příběh předkládá mimořádně citlivým způsobem. Jak se jí to podaří? Kapitoly jsou totiž vyprávěny z pohledu dvou hlavních aktérek. A právě pohled dospívajících dívek (dvanáctiletá Ursel a její šestnáctiletá sestřenice Dörte), které mají jeden společný problém, totiž Urselina nevlastního otce, je mimořádně poutavý. Příběh o manipulaci, nespravedlnosti a o zažitých konvencích přináší krutý obraz doby, ve které měl stěžejní slovo muž a ženám bylo mnohdy (a mnohdy zcela zbytečně) ubližováno. Román vychází ze skutečných událostí, které se částečně odehrávaly jen kousek od našich hranic, a to na území dnešního Polska.

Noc zázraků

Americká spisovatelka Elizabeth Berg je známá českému publiku díky románu Příběh Arthura Truluva. Román Noc zázraků na něj volně navazuje. Lucille Howardová je dáma v letech, která se věnuje svému koníčku, totiž pečení. A byť by se mohlo zdát, že by si mohla spíše užívat zaslouženého odpočinku, rozhodne se otevřít školu pečení.

Lucille je mimořádná – jak profesně, tak lidsky. A když se seznámí s Iris, kterou zaměstná jako asistentku, ačkoliv Iris vůbec neumí péct, začíná se rozehrávat sled událostí, u kterých by zpočátku člověk jen stěží očekával, že spolu mohou souviset.

Ačkoliv je celá kniha laskavá, tak bohužel, život takový není. Takže nečekejme příběh od počátku do konce zalitý sluncem. Taková Noc zázraků nebude. A je to dobře. Díky tomu působí Noc zázraků jako příběh, který se možná opravdu může stát, zahřeje u srdce a připomene nám, že lidé, které milujeme, nás mnohdy dokážou překvapit – pokud nás také milují.

Nestoudná zvědavost

Oddechovka par excellence! Lynn Messina se nechala při psaní svého detektivního románu silně ovlivnit Jane Austen a přivede nás mezi anglickou smetánku trávící několik dní na venkovském sídle rodiny Skeffingtonových. Díky drzé Beatrice budeme moci odhalovat příčinu smrti pana Otleyho, bohatého obchodníka, jenž je nalezen uprostřed noci v knihovně na zámku svých hostitelů.

Svěží a vtipný příběh nabídne neotřelou zápletku i trošku jiné pojetí romantiky.