Vztah bez sexu není mýtus a může fungovat

Jedním z častých původců konfliktů ve vztahu je sex. Je ho málo, je ho moc, není kreativní, je až moc experimentální…  Co když však sex ve vztahu úplně chybí? Může takový vztah vůbec vydržet?

Na začátku vztahu je sex skvělý a opojný. A hlavně každodenní, když to okolnosti umožňují. Postupem času však frekvence ubývá a souvisí to hlavně s různými životními etapami.

Sex se mění se vztahem

Mladí, bezdětní a bez závazků si samozřejmě užívají sex daleko častěji a intenzivněji, než rodiče malých dětí, kteří navíc musí vydělat na splácení hypotéky.

Ráno vstanete, musíte stihnout odvézt děti do školy, pak rychle do práce, nakoupit, pro děti a uvařit večeři. Mezitím udělat úkoly, alespoň trochu se dětem věnovat a dát je spát.

Najednou je deset večer, vy ještě musíte vytáhnout pračku, umýt nádobí a víte, že v obýváku na vás čeká partner, který očekává intimní večer.

Ale vy byste raději zalezla do postele, chvíli si četla a na sex nemáte ani pomyšlení. A tak se vymluvíte jednou, dvakrát a nakonec spolu spíte jednou měsíčně, možná i méně.

Může takový vztah fungovat? Dle odborníků ano.

Podmínky vztahu bez sexu

Věděli jste, že terapeuti označují za vztah bez sexu jakýkoliv vztah, ve kterém mají páry pohlavní styk maximálně desetkrát do roka?

Takže možná vlastně spadáte do kategorie „vztah bez sexu“, aniž byste to tušili. Jak tedy docílit správného fungování vztahu s minimem nebo žádným sexem?

První podmínkou je, že tento stav musí oběma vyhovovat. Pokud se sexu vyhýbá jen jeden ve vztahu, tak vztah dlouhodobě fungovat nemůže.

Druhou podmínkou je nahrazení sexu jinou intimitou. Stačí mazlení, tulení, polibky, doteky. U televize si tak můžete navzájem škrabat záda, tulit se k sobě či se držet za ruce.

Je to totiž hlavně blízkost, která je ve vztahu potřebná. Pokud však nemáte ani toto, tak dle odborníků již nejste partneři, ale spíše spolubydlící.

Pokud tedy žijete ve vztahu s minimem sexu a oběma to vyhovuje, nenechte se rozhodit frekvencí sexuálního života vašich přátel. Svou lásku si totiž můžete vyznávat i jinak.

Autor: Soňa J.