Zánět zubní dřeně nemusí znamenat ztrátu zubu
Návštěva u zubaře je pro mnohé z nás strašákem, často ji odkládáme, co to jen jde. Když se konečně odhodláme a objednáme se, zjistíme, že si na ošetření počkáme ještě další týdny, možná i měsíce. Během té doby se naše obtíže mohou zhoršit, dojít může i na zánět zubní dřeně a obavy, že o zub přijdeme. Je to jediné řešení? To záleží!
Zubní kaz je třeba řešit včas
Bolest zubů lidstvo trápí už od nepaměti, když dojde k narušení zubní tkáně působením mikroorganismů, vznikne zubní kaz. Nejprve se projeví poškozením zubní skloviny, později se může dostavit i už zmíněná nepříjemná bolest.
Ta se ze začátku projeví například při konzumaci horkých nebo studených nápojů či kyselých jídel, jakmile ale dojde na zánět zubní dřeně, pak už je trvalá. Tomu je samozřejmě nejlepší předcházet, když se k zubaři vydáte hned na začátku, se zubním kazem si poradí a zastaví jeho další rozvoj. Pokud se k němu ale nevydáte včas, může dojít i na čištění zubních kanálků, tedy endodoncii.
Kdy přijde na řadu endodoncie?
Endodoncieznamená ošetření kořenového systému zubu, přikročit se k ní může například kvůli zánětu zubní dřeně, infikovaným kořenovým kanálkům nebo po úrazu. Jejím cílem je zbavit dřeňovou dutinu a kořenové kanálky jejich obsahu, zub vydezinfikovat, natěsno vyplnit, a to s jediným účelem. Zachovat zub v dutině ústní a obnovit jeho funkci. Zubní lékaři se takové ošetření většinou snaží provést během jedné návštěvy zubaře, ne vždy se to ale povede a je zapotřebí více návštěv.
Co byste o čištění kanálků měli vědět?
Zní vám to trošku děsivě? Říkáte si, proč jste k zubaři nešli dřív? Teď už s tím nic nenaděláte, ošetření kanálků se ale nemusíte bát. Pro příště budete vědět, že k zubaři je lepší vyrazit hned, že byste měli absolvovat pravidelné preventivní prohlídky a správně si čistit zuby, ale teď se nechte bez obav vyšetřit.
Zdroj: fotobanka
Celý proces začne dostavením chybějící části zubu, pokud je to potřeba, následuje odstranění obsahu dřeňové dutiny a kořenových kanálků. Zub se pak vydezinfikuje a zaplní speciální hmotou. Nějakou dobu po výkonu může být zub citlivý, ale nebojte, citlivost postupně ustoupí. Během celého ošetření zubní lékař pořizuje kontrolní snímky a používá speciální nástroje, to vše s cílem, aby vše proběhlo bez problémů a vás už bolest netrápila.
Naše rada na závěr: Zubaře se už bát nemusíte
Ty tam jsou doby, kdy jsme u zubaře vše museli jen tiše strpět, dneska už jsou možnosti širší. Kromě lokální anestezie, která znecitliví jen jedno konkrétní místo, si pacienti, kteří mají ze zubaře nepřekonatelný strach, mohou domluvit i další způsoby rychlého a bezbolestného ošetření. Využít mohou řízenou analgosedaci, během které je anesteziolog uvede do stavu, že spolupracuje, ale nic ho nebolí, pospává a ošetření si nepamatuje, celkovou anestezii nebo inhalaci rajského plynu.
Víte, že rajský plyn se používá zejména u malých dětí, které se zubaře bojí?
Nejnovější komentáře