Macešky, barvy a vůně jara

Macešky zahradní (Violky) jsou dvouleté rostliny, které mají široké uplatnění a jsou nenáročnými společníky téměř po celý rok. Kvetou od velmi brzkého jara v nížinách místy až do Prosince.


Macešky jsou vhodné pro pěstování v nádobách, nebo přímo pro sadbu na záhon. Ozdobí balkóny, terasy i zahrady. Díky mrazuvzdornosti jsou vhodné také na výzdobu hrobů, kde udělají parádu téměř po celý rok.

Křížením rodu Viola vznikalo postupně několik druhů rostlin, kdy nyní se pohybujeme kolem 100 různých odrůd rostlinek. Známe tak rostlinky s výškou 10 až 30 cm v nejrůznějších barevných provedení. Barva květů sahá od bílé až po černou. Velmi oblíbené jsou žluté, modré, odstíny fialové a vícebarevné.


S předpěstováním macešek si poradí zkušenější zahradník sám, pro ostatní doporučuji zakoupení již předpěstovaných sazeniček, které stoji řádově pár korun.

Správně vyvinuté sazenice s květy vysazujeme na záhony v teplejších polohách již od poloviny měsíce dubna. Nové, mladé doma předpěstované rostlinky ponechejte v nádobách přes první zimu na světlém místě, kde nemrzne.
Macešky nevyhledávají přímé sluneční paprsky, avšak potřebují dostatek světla, živin a vláhy. Mají rády propustnou humózní půdu.

Viloky s jinými rostlinami


Violky jsou skvělými přáteli mnoha rostlin, výborně se hodí do různých kompozic s ostatními kvetoucími rostlinami. Dobře vypadají s afrikány, tulipány, hyacinty a krokusy. Dle nápaditosti se hodí do různých dekorací na Velikonoční stůl, do jarních truhlíků a proutěných košů.

Nadělají spoustu parády za pár korunek !