Lustr do ložnice vybírejte s láskou

Ložnice je místem, kde trávíme každý den dlouhé hodiny. Sice je většinou trávíme spánkem a relaxací, to ale neznamená, že by v ložnici nemělo být žádné osvětlení. Na rozdíl od kuchyně nebo pracovny ale nesmí být intenzivní, přeci jen určitě chcete spát, a ne každou noc koukat do stropu a o něčem přemýšlet.

Ložnice není jen postel a matrace

Někdo spí v obýváku, jiný v ložnici. V každém případě jde o místo, které je pro nás symbolem pohodlí a odpočinku. Většina z nás se tak při jejím zařizování zaměří na pořízení kvalitní postele a matrace, ale lustr do ložnice za důležitý nepovažujeme. Děláme velkou chybu, bez světel to taky nepůjde. Jen si představte, že se v noci probudíte a škobrtáte cestou do kuchyně, kam se jdete napít. Nebo když nemůžete spát a rádi byste si přečetli pár stránek oblíbeného románu.

Jedno světlo do ložnice nestačí

Základem je stejně jako v ostatních místnostech centrální osvětlení, následované nezbytnými lampičkami na nočním stolku. V žádném případě ale nesahejte po prvním světle, které uvidíte, jeho výběr si dobře promyslete.

Pouvažujte o tom, jaké máte nároky na prostor, který chcete osvítit, vezměte v potaz výšku stropu i rozlohu místnosti, pouvažujte i o designu. Ani světlo totiž nesmí narušit celkový dojem z místnosti.

Z jakých světel můžete vybírat?

  • Lustry do ložnice, které mají celou místnost osvítit příjemným teplým světlem, které láká k odpočinku a nijak nerozbuřuje vaši mysl.
  • Stropní světla, která se hodí hlavně do místností s nízkými stropy.
  • Bodová světla, která umí nahradit centrální i doplňkové osvětlení.
  • Lampičky na noční stolek, které budete mít vždy po ruce. Plní nejen dekorativní funkci, vhod přijdou i v noci, kdy nechcete rozsvěcet centrální světlo.
  • Stojací lampy pro příjemnou atmosféru.
  • Osvětlení šatní skříně, díky kterému najdete každý kousek oblečení. Víte, že nejoblíbenější jsou v poslední době LED pásky?
Zdroj: fotobanka
Zaměřeno na centrální osvětlení

Když je řeč o hlavním světle, může jít jak o závěsný lustr, tak o stropní světlo nebo velkou lampu umístěnou na stropě. Záleží jen na vás a vašem vkusu, zda bude mít jedno světlo, nebo bude složené z několika světel. V každém případě by takové svítidlo mělo osvětlovat celou místnost.

Podcenit nesmíte ani teplotu světla. Zatímco do pracovny volíte studenou barvu, v ložnici je lepší teplé bílé světlo s menším jasem, které šetří oči a působí uklidňujícím dojmem. Teplota žárovek by se tak měla pohybovat mezi 2700-3000 K.

Víte, že nejednomu z nás se osvědčilo světlo na dálkové ovládání, kterým světlo zhasnete nebo rozsvítíte i bez toho, abyste museli potmě hledat vypínač? Navíc díky dálkovému ovládání můžete o měnit intenzitu světla, případně jeho barvu.

Náš tip na závěr: V ložnici můžete použít i LEDky

Moderní LED technologie si získává stále víc příznivců, takže je na místě se zamyslet i nad tím, zda se hodí do ložnice? Ušetří vám totiž finance a chrání životní prostředí. Hodí se tedy i do ložnice? No jasně! Navíc vydrží ve srovnání s klasickou žárovkou a poznání déle a spotřebuje i mnohem méně energie.