Marie Kondo aneb opravdu to potřebujete?

Marie Kondo je známá japonská specialistka na úklid, propagátorka minimalismu. Vychází z teze, že jestliže máte pocit, že je Váš život chaotický, neuspořádaný, tak je to proto, že máte neuspořádanou a chaotickou domácnost.

KonMari
Metodu úklidu, které se se říká KonMari, lze zjednodušeně popsat tak, že se zbavíte všeho nepotřebného a necháte si jen to, co skutečně potřebujete. Hodně z nás uklízí dle zažitých vzorců či pouček – například za každou koupenou věc jednu starou vyhoďte, co jste rok neměli na sobě, to vyhoďte aj. Metoda KonMari vychází z komplexní změny Vašeho života a chování.

6 pravidel ke změně života
Abyste docílili změny ve Vaší domácnosti, a tedy ve Vašem životě, je třeba dodržet 6 pravidel. Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid Marie Kondo uvádí, jak dle svých životních zkušeností k pravidlům přišla a upozorňuje, že pravidla nesmíte personalizovat. Jinak řečeno není zde prostor pro Vaše vylepšováky či úpravy.

Pravidlo číslo 1: Zavažte se k tomu, že uklidíte
Než se do úklidu pustíte, musíte si být jisti, že jste na to připraveni. Tento úklid bude vyžadovat nekompromisní přístup.


Pravidlo číslo 2: Představte si svůj ideální životní styl
V mysli (či si můžete udělat obrázek) si představte, jak chcete žít. Jak chcete, aby vypadala Vaše dokonalá domácnost? Co v ní má být? A co naopak ne?


Pravidlo číslo 3: Dotáhněte vyřazování věcí do konce
Určitě jste již několikrát začali s úklidem, mnoho věcí skončilo v pytli… jenže pak přišla ta zlomová chvíle, kdy jste začali pytel znovu procházet a většinu věcí vrátili na své původní místo. Toto v metodě KonMari nesmí nastat. To, co vyřadíte do pytle, v něm již musí zůstat a poté pytel bez přebírání vyhodťe (darujte, prodejte…).


Pravidlo číslo 4: Uklízejte podle kategorií, nikoliv podle lokací 
Mnoho věcí máme uložené na více místech (knihy, časopisy, papíry…). Abychom dosáhli komplexního úklidu, je třeba, uklízet dle kategorií, nikoliv dle míst v bytě. Ukliďte tedy oblečení, knihy, papíry, ostatní položky a nakonec sentimentální věci. U sentimentálních věcí je také důležité, aby nebyly uzavřeny v krabici v komoře. Vytvořte z nich alba, koláže – buďte kreativní a obklopte se vzpomínkami a radostí.


Pravidlo číslo 5: Následujte správný postup
Nedělejte žádné úlevy, žádné osobní úpravy. Následujte přesné pokyny a pravidla.

Pravidlo číslo 6: Zeptejte se sami sebe, zda vám daná věc přináší radost
Pokud při úklidu u některých věcí opakovaně přemýšlíte, zda je nechat nebo vyhodit, vyhoďte je. Lítost v této metodě nemá své místo. Věcem, které vyhazujete, poděkujte za to, co pro Vás udělaly.

Úklid pokračuje
Pokud jste postupovali dle výše zmíněných pravidel, zredukovali jste doma věci na ty opravdu potřebné. Ale tím to rozhodně nekončí. Nyní je třeba zbylé věci setřídit, složit a urovnat. Když si do vyhledávače zadáte Marie Kondo videa, najdete mnoho odkazů, kde Marie radí, jak správně skládat a třídit věci, aby Vaše domácnost, a tedy i Vaše mysl, byla uspořádaná.

Soňa J.